Kominek. Co trzeba wiedzieć przed jego wyborem i instalacją

 • 25.06.2020, 13:53 (aktualizacja 20.07.2020, 14:20)
 • Źródło: materiały promocyjne Hitze
Kominek. Co trzeba wiedzieć przed jego wyborem i instalacją
Choć według aktualnie obowiązujących przepisów, kominek nie może pełnić funkcji jedynego źródła ciepła w budynku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by stał się dodatkowym. Za tym rozwiązaniem przemawia wiele argumentów. Tworzona przez niego atmosfera, dekoracyjny charakter, oszczędności i troska o środowisko to tylko niektóre z nich. By jednak stały się naszym udziałem, musimy wybrać odpowiedni model. Jako że może to sprawiać pewne problemy, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym odpowiadamy na 4 najważniejsze pytania związane z doborem kominka.

Który typ kominka wybrać?

Komfort użytkowania, wydajność, ilość emitowanych zanieczyszczeń oraz walory wizualne w dużej mierze zależą od rodzaju kominka. Do wyboru mamy modele zaliczane do jednego z następujących typów:

 • kominek z paleniskiem otwartym: klasyczne rozwiązanie, cechujące się jednak niską efektywnością i wysoką emisją zanieczyszczeń, z których spora część trafia do pomieszczenia;

 • kasety kominkowe: wyróżnia je dodatkowy płaszcz z blachy, wewnątrz którego krąży powietrze – dolnym otworem wlatuje zimnym, zaś górnym wydostaje się rozgrzane;

 • wkłady powietrzne z opcjonalnym systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza): mogą przekazywać energię bezpośrednio to wnętrza z kominkiem oraz do innych pomieszczeń, wykorzystując grawitację lub nadmuchy;

 • wkłady z płaszczem wodnym: w uproszczeniu można nazwać je dekoracyjnymi kotłami na paliwo stałe. W płaszczu dochodzi do ogrzania wody, która następnie trafia do grzejników, a po utracie temperatury wraca do kominka. Urządzenia tego typu zwykle mogą współpracować z głównym źródłem ciepła w ramach jednej instalacji;

 • piece wolno stojące (tak zwane kozy): dają większą swobodę w aranżowaniu przestrzeni – można ustawić je w różnych miejscach, a różnorodność projektów pozwala znaleźć model najlepiej dopasowany do danego wnętrza.

 

Co proponujemy?

W ofercie Hitze znajdziecie 112 modeli wkładów kominkowych z możliwością ich dalszej personalizacji. Poszczególne linie odpowiadają na zróżnicowane potrzeby danego domu i klienta.

 

System MAXVISION to nowa seria 3 kominków TRINITY z trójstronnym przeszkleniem dającym pełną i naturalną wizję ognia. Minimalistyczny design w połączeniu z powiększonymi szybami idealnie uzupełnia przestronne wnętrza nowoczesnych domów.

 

System PREMIUM to seria 16 kominków ARDENTE zaprojektowanych tak by stanowiły sumę najlepszych rozwiązań technicznych z naszej oferty. Dostępne warianty tunelowego przeszklenia DUO i komfort codziennego użytkowania sprawiają, że są wybierane przez najbardziej wymagających klientów.

 

System CUSTOM to seria 36 kominków ALBERO będąca bazową ofertą firmy z największymi możliwościami personalizacji wyglądu kominka. Ponad połowa modeli to popularne wkłady narożne w szerokim wachlarzu wielkości i rodzajów przeszkleń.

 

System EASY FIT to seria 18 kominków HST stworzonych do zabudowy o pomniejszonej głębokości. Najczęściej są wybierane jako kominki dekoracyjne, jako źródło ciepła w domach pasywnych oraz mniejszych pomieszczeniach. Bezrusztowe palenisko jest doceniane przez klientów preferujących usuwanie popiołu odkurzaczem.

 

System ECONOMY to seria 9 kominków STMA o uproszczonej konstrukcji w standardowych rozmiarach. Odpowiada potrzebom wszystkich szukających niezawodności w przystępnej cenie. Dostępne akcesoria instalacyjne obniżają również koszty wykonania obudowy.

 

AQUASYSTEM to seria 30 kominów wodnych ALBERO przystosowanych do pracy z instalacją wodną CO. Pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie spalanego drewna i ogrzanie całego domu. Możliwości personalizacji wyglądu kominka jak w systemie CUSTOM wyróżniają je na tle oferty rynkowej.

 

Moc kominka. Jak ją dobrać?

Optymalną moc kominka można z dużą dokładnością oszacować za pomocą wzoru:

D = V x G x Dt [W], gdzie:

 • D to strata ciepła równa oczekiwanej mocy kominka;

 • V to kubatura budynku wyrażona w metrach sześciennych;

 • G to współczynnik przenikalności cieplnej (wynoszący, w zależności od jakości termoizolacji, 0.75, 0.90, 1.20 lub 2.00)

 • Dt to różnica między temperaturą na zewnątrz, a oczekiwaną w domu (przy założeniu najbardziej ekstremalnych warunków).

Pamiętajmy, że dokonane w ten sposób obliczenia to jedynie szacunek. Najlepiej zrobimy powierzając wybór konkretnego modelu specjalistom.

 

Ekologiczny kominek. Jak wybrać?

W dobie coraz poważniejszych problemów z jakością powietrza, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę również na to, ile zanieczyszczeń kominek emituje do atmosfery. Zwłaszcza, że w 2022 roku w życie wejdą unijne przepisy uchwalone w ramach dyrektywy Ecodesign regulujące parametry urządzeń grzewczych. Te, które nie spełnią wymagań, nie zostaną dopuszczone do użytku. W większości województw takie obostrzenia istnieją już dziś. By z kominka móc korzystać legalnie, wybierajmy modele posiadające odpowiednią deklarację.

100% oferty Hitze spełnia wymogi Ekoprojektu, więc nie musisz sprawdzać danych by mieć pewność, że podjąłeś dobrą decyzję.

www.hitze.pl

Źródło: materiały promocyjne Hitze

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe