Ceny materiałów budowlanych - czy warto czekać aż spadną?

 • 28.12.2021, 12:26 (aktualizacja 30.12.2021, 12:51)
 • Źródło: OBI, PSB
ceny-materialow-budowlanych-2021
Rok 2021 zapisze się jako ten, który wiąże się z dużymi podwyżkami cen materiałów budowlanych i problemami z ich dostępnością. Czy warto zatem czekać, aż sytuacja na rynku się unormuje i materiały budowlane będą tańsze?

Ceny materiałów budowlanych – co je napędza?

Na ostateczną wysokość cen materiałów budowlanych negatywnie wpływają zarówno rosnące koszty energii, jak i wysoki poziom inflacji. Ale to nie jedyne czynniki, które aktualnie je kształtują.

Dla wzrostu cen materiałów budowlanych ważne znaczenie ma niesłabnący popyt na nieruchomości. Szacuje się, że w Polsce nadal brakuje ok. 1,5 mln mieszkań. Deweloperzy, pomimo realizacji wielu inwestycji, nie są w stanie nadążyć za rosnącymi potrzebami mieszkaniowymi Polaków.

Sytuacji na rynku nie ułatwia fakt, że wiele przedsiębiorstw robi zapasy materiałów produkcyjnych, zwłaszcza tych, które drożeją najszybciej (m.in. płyty OSB, materiałów dociepleniowych). Takie działania zmniejszają i tak już niewystarczającą podaż (często materiałów po prostu brak na składzie), a to nakręca spiralę kolejnych podwyżek. Efekt czasem jest taki, że dziś więcej zapłacimy za materiały, które do tej pory wielu inwestorów wybierało ze względu na niższe koszty. Tak dzieje się na przykład z blachodachówką, która obecnie jest droższa niż dachówka ceramiczna! Inwestorzy nie mają zatem pewności, które rozwiązania materiałowo-technologiczne mogą okazać się dla nich bardziej korzystne finansowo. Zwlekają z decyzją, tracą czas na poszukiwanie odpowiedzi, czy czekać aż materiały budowlane zaczną tanieć, gdzie można nabyć je w najkorzystniejszych cenach i mieć pewność terminowej dostawy.

Które materiały budowlane drożeją najszybciej?

Według danych zawartych w raporcie Obi od stycznia do października 2021 r. ceny materiałów budowlanych wzrosły następująco (w nawiasie dynamika wzrostu, jaką miały ceny materiałów w okresie od stycznia do października 2020 r.):

 • płyty OSB – 101% (55%),
 • izolacje termiczne – 54% (28%),
 • sucha zabudowa – 41% (27%),
 • dachy, rynny – 19% (13%),
 • otoczenie domu – 18% (6%),
 • instalacje, ogrzewanie – 16% (11%),
 • izolacje wodochronne – 15% (7%),
 • ściany, kominy – 14% (1%),
 • stolarka budowlana – 13% (6%),
 • oświetlenie, elektryka – 12% (9%),
 • ogród, hobby – 12% (7%),
 • narzędzia budowlane – 12% (7%),
 • płytki, łazienki, kuchnie – 12% (6%),
 • wykończenia – 11% (6%),
 • chemia budowlana – 9% (5%),
 • farby, lakiery – 8% (4%),
 • cement, wapno – 6% (5%).

 

Powyższe zestawienie wzrostów uwzględnia materiały przeznaczone wyłącznie do budowy i wykończenia budynków. Jeszcze silniejszy skok stawek zanotowano w budownictwie inżynieryjnym.

Analogiczną dynamikę cen potwierdza także PSB, które od kilku lat monitoruje jak kształtują się ceny na poszczególne grupy asortymentowe i popyt na nie (szczegóły na wykresie poniżej).

ceny-materialow-budowlanych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Głos PSB

 

Ceny materiałów budowlanych w regionach

Na rynku można dostrzec zróżnicowanie, jeśli chodzi o ceny materiałów budowlanych. Chodzi nie tylko o to, że każdy sklep i skład budowlany, ze względu na marżę i koszty (prestiżowa lokalizacja czy większa powierzchnia placówki prowadzą do większych wydatków), może stosować odmienne stawki.

Ważne są także dysproporcje cenowe przy uwzględnieniu poszczególnych województw. Takie dysproporcje mogą wynikać z poziomu popytu na nieruchomości, a co za tym idzie – również na surowce i materiały budowlane. Różnice są determinowane także poziomem konkurencyjności i liczbą sklepów budowlanych na danym terenie.

Porównanie cen materiałów budowlanych w podziale na województwa dla dwóch przykładowych produktów, czyli bloczku z betonu komórkowego (odmiana 600) oraz dachówki ceramicznej, przedstawia Tab. 1.

ceny-materialow-budowlanych-2021

Ceny bloczku z betonu komórkowego są zróżnicowane. W niektórych województwach (lubelskie, opolskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) ceny te startują z poziomu poniżej 12,00 zł/szt. Najwięcej bloczek taki może kosztować w województwach mazowieckiem i śląskim (maksymalna stawka to 13,02 zł/szt.).

Także koszt dachówki ceramicznej może być odmienny. Najniższe stawki, wynoszące 4,56 zł/szt., są notowane w województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim oraz warmińsko-mazurskim. Ceny dachówki ceramicznej osiągają zdecydowanie najwyższy poziom w województwie mazowieckiem (5,63 zł/szt.). Drogo jest również w województwach łódzkim, śląskim i małopolskim (5,23 zł/szt.).

Czy ceny materiałów budowlanych wkrótce spadną?

Stawki, jakie oferuje każdy sklep czy hurtownia budowlana, stale rosną. Czy w najbliższej przyszłości można liczyć na spadek cen materiałów budowlanych? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, w tym szczególnie deweloperzy i inwestorzy prywatni.

Nic nie wskazuje na to, by lawinowy wzrost cen materiałów budowlanych został w najbliższych miesiącach wyhamowany. Prognozuje się dalszą zwyżkę tych cen, choć nie powinna ona mieć tak dużego natężenia, jak dotychczas.

Utrzymanie się obecnego trendu będzie wynikać z kilku czynników:

 • dalszego wzrostu poziomu inflacji,
 • kolejnych podwyżek cen energii czy paliwa,
 • stopniowego zwiększania cen surowców, w tym stali i drewna,
 • rosnącego popytu na korzystanie z usług budowlanych.

 

Pewnym symptomem pozytywnych zmian może być niewielki spadek tempa wzrostu cen materiałów budowlanych. W październiku 2021 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca wyniósł on 20,5% i był niższy o 1,2%. Zmiana ta jest jednak stosunkowo niewielka i nie zapowiada diametralnej poprawy sytuacji na rynku budowlanym.

 

Oprac. Redakcja

Źródło: OBI, PSB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe