Mój Prąd 2021 – co się zmieni?

  • 22.03.2021, 11:54 (aktualizacja 23.03.2021, 16:10)
Mój Prąd 2021 – co się zmieni?
Mój Prąd 2021, czyli nowa odsłona dofinansowania do fotowoltaiki dla osób indywidualnych, ma ruszyć na początku lipca. Jego formuła na pewno będzie inna niż dotychczas. Zmieni się źródło finansowania i katalog premiowanych inwestycji.

Mój Prąd, najpopularniejszy wśród inwestorów indywidualnych program dofinansowania w ubiegłym roku, ciągle czeka na ostateczny kształt. Już wiadomo jednak, że zmieni się źródło finansowania i katalog inwestycji, które mogą liczyć na większe wsparcie. Nowa formuła zakłada bowiem promowanie takich rozwiązań, które zwiększą zużycie produkowanego prądu przez samego inwestora. To z konieczności oznacza wyposażenie instalacji w dodatkowe urządzenia.

 

Mój Prąd 2021 – nowe źródło finansowania i wysokość dotacji

Dotychczas montaż instalacji fotowoltaicznych przez inwestorów indywidualnych mógł liczyć na wsparcie finansowe ze środków krajowych. W tym roku to się zmienia. Pieniądze na realizację programu Mój Prąd będą teraz pochodziły z funduszy unijnych.

Zmieni się także wysokość dotacji. Do tej pory było to 5 tys. zł. Obecnie kwota dofinansowania zależeć będzie od tego, w jakie elementy i urządzenia inwestor wyposaży swoją mikroelektrownię. Premiowane będą rozwiązania, które umożliwią inwestorowi konsumowanie wytworzonego prądu: stacje ładowania pojazdów, magazyny energii (bądź chłodu), inteligentne systemy zarządzania energią. Z wypowiedzi wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że dodatkowe elementy będą premiowane, ale nie obowiązkowe.

Na wysokość oferowanych dotacji wpływ może mieć także zmiana cen na fotowoltaikę. Ze względu na jej rosnącą popularność i szybki rozwój technologii spadły koszty wykonania instalacji. Szacuje się, obecne ceny są niższe o 15% w stosunku do tych sprzed uruchomienia programu.

Czynnikiem, od którego może być uzależniona wysokość dotacji, jest także moc planowanej instalacji. Na razie to tylko propozycja, która jest w fazie dyskusji. Jeżeli rząd ją przyjmie, to do każdego planowanego kilowata prądu inwestor mógłby otrzymać kilkaset złotych dofinansowania.

Mój Prąd 2021 – co pozostanie bez zmian?

Choć formuła programu ulegnie zmianie, tak jak w poprzednich jego odsłonach na wsparcie będą mogły liczyć instalacje o mocy od 2 do 10 kW.

Wsparcie otrzymają także instalacje już podłącze do sieci OSD. Ponieważ koszty kwalifikowane liczą się od 1 lutego 2020 roku, o dotację mogą ubiegać się także inwestorzy, którzy swoją minielektrownię zainstalowali jeszcze w ubiegłym roku. Ale pod jednym warunkiem. Musieli to zrobić po 31 stycznia 2020 roku.

 

Nabór wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd w 2021 roku ma ruszyć 1 lipca. Trwać będzie do 20 grudnia br. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania środków.

EA

 

Czytaj także: Czy ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Ulga termomodernizacyjna 2020 r.


FOTOWLTAIKA – GDZIE KUPIĆ?

Lista polecanych firm z Lubelszczyzny

html_html_44

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe