Farby dekoracyjne do ścian wewnętrznych

  • 09.02.2021, 11:16 (aktualizacja 09.02.2021, 13:48)
Farby dekoracyjne do ścian wewnętrznych
Farby dekoracyjne to jeden z bardziej efektownych i oryginalnych sposobów wykończenia ścian. Ich kolorystyka i faktura to istotny element stylistyki pomieszczenia.

Ściany to dziś ważny element aranżacji wnętrz. Od dawna nie są już tylko tłem dla wyposażenia pomieszczenia, ale pełnią istotną funkcję dekoracyjną. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie wykończenie. Największą swobodę w doborze odpowiedniej kolorystyki i faktury uzyskamy, stosując farby dekoracyjne.

Farby dekoracyjne to szczególny typ powłok. Najprostsze zawierają rozjaśniacze optyczne, sprawiające, że pomalowana nimi powierzchnia zmienia się wraz z kątem padania promieni słonecznych, połyskując nieraz wybranym kolorem, np. złotem, srebrem bądź zielenią. Inne zawierają różnego rodzaju wypełniacze, dzięki którym ściany uzyskują specyficzny połysk: metaliczny, perłowy, przezroczysty, albo przypominają powierzchnię wykończoną naturalnym kamieniem, betonem, piaskiem czy tkaniną.

 

Sprawdzone sposoby dekoracji ścian

Najbardziej znane i najlepiej sprawdzone sposoby efektownego wykańczania ścian, to te, w których wykorzystuje się lakiery, bejce, lazury i brokaty. Na początku stosowano je przede wszystkim do wykonania wzorzystych motywów na ścianach. Produkty te pogłębiają barwę farby i zmieniają jej wygląd w zależności od kierunku padającego na nie światła. Dzięki temu wzór uwidacznia się na powierzchni ściany. Dziś może nie są już tak modne, ale nadal używa się ich do wykończenia fragmentów ścian. Aby stworzyć wybrany efekt, do farby transparentnej należy dodać jeden z brokatów, a następnie nanieść połyskującą emulsję na powierzchnię wcześniej pomalowanej ściany.

Oryginalna faktura to też dekoracja

Ciekawe efekty dekoracyjne pozwala uzyskać malowanie ścian farbami strukturalnymi. Od zwykłych farb różnią się wielkością wypełniaczy (około 0,2 mm) lub zawartością dodatków zwiększających ich lepkość. Ich dodatkową zaletą jest możliwość zatuszowania niedoskonałości ścian.

Na rynku dostępne są farby strukturalne: lateksowe, poliooctanowinylowo-lateksowe oraz akrylowe. Większość z nich jest paroprzepuszczalna. Kupuje się je w formie masy gotowej do użycia, proszku albo pasty. Jeżeli chcemy uzyskać różne faktury tej samej farby, kupujemy produkt dwuskładnikowy: proszek + pasta, odpowiednio zmieniając proporcje składników podczas aplikacji. W zależności od gęstości farby, nanosi się ją na ścianę za pomocą wałka, pacy bądź szpachelki.

 

Ściany z perłową poświatą

Jeżeli chcemy ścianom nadać perłowego połysku, możliwości mamy kilka. Do dyspozycji mamy farby:

  • dekoracyjne mieniące się perłowo bardzo subtelnie i zmieniające swój wygląd wraz ze zmianą kąta padania promieni słonecznych;

  • strukturalne z metalicznymi wypełniaczami, które pozwalają uzyskać efekt perłowego piasku z satynową poświatą;

  • cienkowarstwowe masy akrylowe z wypełniaczami perłowymi.

Wiele perłowych farb pozwala uzyskać powłokę o matowo-połyskującej powierzchni. Polecane są zarówno do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym – perłowa poświata dobrze współgra z ozdobną sztukaterią i stylowymi meblami.

Decydując się na farbę perłową, trzeba pamiętać, aby stosować ją razem z podkładem, który zaleca producent. Farby tego typu charakteryzują się bowiem niepełnym kryciem powierzchni. Ostateczny efekt zależy zatem też od kolorystyki powierzchni, na którą nanosimy farbę perłową.

 

Dekoracyjny błysk metalu

Gdybyśmy chcieli, aby nasze ściany pobłyskiwały metalicznie, z uzyskaniem takiego efektu nie powinniśmy mieć problemu. W sklepach i centrach budowlanych znajdziemy spory wybór farb dekoracyjnych zapewniających taki efekt. Niektóre z nich produkowane na bazie srebra i barwione na określony kolor. Inne nabierają metalicznego połysku za sprawą pigmentu z aluminium. A jeszcze inne dzięki zawartości piasku kwarcowego, czasem z dodatkiem masy perłowej. W dostępnej palecie kolorystycznej znajdziemy i róże, czerwienie, fiolety, zielenie itp., i typowo metaliczne warianty barwne: złoty, srebrny, miedź.

Wybierając farbę dla siebie, musimy pamiętać, że większość z nich polecana jest do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu. Niektóre stosowane mogą być we wnętrzach klasycznych bądź reprezentacyjnych.

Szlachetny efekt stiuku

Miłośnikom klasyki, marzących o delikatnym i szlachetnym wyglądzie antycznych ścian, oferowane są farby strukturalne w postaci glinki weneckiej. Zawierają one mikę, która umożliwia uzyskanie efektu przetartego tynku, czyli stiuku.

Jeżeli dla niektórych to za mało, mogą do glinki dodać perłowo-metaliczne pigmenty złota bądź srebra albo kolorystyczne płatki o określonej barwie. Mogą też wybrać farbę w tzw. wersji kameleon – refleksy świetlne na wykonanej nią powłoce mają określoną barwę: żółtą, różową, fioletową, niebieską bądź zieloną.

Efekt stiuku można uzyskać także, aplikując na ścianę farbę metaliczną. Nie wolno jej wtedy rozcieńczać i trzeba użyć pacy weneckiej. Taka powierzchnia będzie wyglądem przypominała aksamit.

 

Mineralne akcenty

Kwarc zastosowany jako wypełniacz pozwala uzyskać bardzo różne efekty. Używany jest zarówno w farbach metalicznych, jak i perłowych. Użyty jako dodatek w niektórych farbach akrylowych sprawia, że gotowa powłoka wygląda jakby rozsypano na niej piasek, połyskując w dwóch odcieniach tego samego koloru. A farby lateksowe z dodatkiem kwarcu imitują naturalny piaskowiec.

Efekt gładkiego cementu z miejscowo lśniącą powłoką umożliwiają natomiast farby akrylowe, w których rolę wypełniacza pełni mika. Masa taka może być stosowana także w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, podobnie jak farby zawierające drobiny ceramiczne.

 

Efekt aksamitu

Efekt aksamitnej poświaty dają niektóre farby strukturalne o opalizujących powłokach. Dzięki temu ich wygląd przypomina miękkie tkaniny, takie jak jedwab czy aksamit. W zależności od metody aplikacji i użytego narzędzia można uzyskać niejednolite przebarwienia wybranego koloru, zmieniające się w zależności od kąta padania światła. Te najbardziej nowoczesne przypominają tkaninę także w dotyku. W pochmurny dzień wyglądają jak normalna farba, natomiast przy zastosowaniu odpowiedniego kąta padania światła zaczynają się mienić w wybranych miejscach, ujawniając swoją niepowtarzalność.

 

Ściana jak notes

Hitem ostatnich kilku sezonów są farby tablicowe. Można po nich pisać kredą, tak samo jak na szkolnej tablicy. Początkowo stosowane były tam, gdzie często przebywają dzieci. Dzięki temu, że tworzą one zmywalną powłokę, mogły swobodnie po nich pisać i rysować. Z czasem tę właściwość farb tablicowych zaczęli doceniać także dorośli. Okazało się bowiem, że ściana z tablicową powierzchnią to doskonałe miejsce na podręczne zapiski. Zaczęły pojawiać się więc w kuchni i przedpokoju, gdzie zapisuje się listy zakupów bądź informacje dla domowników.

Farby tablicowe dostępne są na ogół w kolorze czarnym, grafitowym, granatowym, czerwonym. Są z reguły bardzo gęste, lecz producenci zalecają nakładanie kilku ich warstw w celu uzyskania oczekiwanego efektu.

W podobny sposób korzystać można ze ścian pokrytych farbami magnetycznymi. Same w sobie nie mają właściwości magnetycznych, ale zawierają drobinki żelaza, które magnes przyciągają. Dzięki temu można przypinać do nich różne informacje. Chętnie stosowane są więc nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też biurowych.

Farby magnetyczne to zazwyczaj farby podkładowe. Trzeba je więc „przykryć” jeszcze ostateczną warstwą wykończeniową. Zwykle to akrylowa farba dekoracyjna.

EA

Zdjęcia: Benjamin Moore, Magnat, Ecorson, Cameleo

html_html_44

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe