Doświetlenie pomieszczeń rzecz ważna

  • 15.12.2020, 13:25
Doświetlenie pomieszczeń rzecz ważna
O komforcie życia decyduje między innymi dostęp do światła dziennego, dobra jakość powietrza, warunki termiczne oraz akustyczne miejsca, w którym przebywamy. Dotyczy to zarówno otoczenia zewnętrznego, jak i pomieszczeń. Dowodzą tego liczne badania, a teraz trzeba tę wiedzą wprowadzić w życie. 


Program Multi Comfort

Aby żyć komfortowo powinniśmy przebywać, uczyć się i pracować w odpowiednio doświetlonych pomieszczeniach. Światło słoneczne wprawia nas w dobry nastrój, dodaje energii oraz zmniejsza ryzyko powstawania wielu schorzeń. Kolejnym ważnym czynnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu jest komfort termiczny. W zbyt wysokich lub niskich temperaturach mamy problemy z efektywnym działaniem, myśleniem i koncentracją. Tak samo wpływa na nas hałas. Nadmiar bądź zbyt głośne dźwięki wywołują bóle głowy, rozdrażnienie i problemy ze snem,

Program Multi Comfort ma na celu szerzenie najwyższych standardów budowlanych dla poprawy jakości życia. Stanowi zbiór wytycznych opracowanych przez zespół ekspertów, które zapewniają pełen komfort, zdrowie i bezpieczeństwo użytkownikom budynków. Na podstawie szczegółowych badań dobierane są rozwiązania optymalne dla każdego wnętrza. Drugim ważnym aspektem programu jest troska o środowisko naturalne poprzez podnoszenie efektywności energetycznej obiektów.

 

Doświetlenie to podstawa

Doświetlenie mieszkań i domów to kwestia, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W naszym klimacie występuje stosunkowo mała liczba dni słonecznych, dlatego często jesteśmy zmuszeni posiłkować się sztucznym oświetleniem. Niedoświetlone wnętrze to nie tylko gorsze samopoczucie człowieka, ale także wysokie rachunki.

W ramach programu Multi Comfort Saint-Gobain można obliczyć autonomię światła dziennego – Diffuse Daylight Autonomy. Obliczyć, czyli sprawdzić, czy do danego pomieszczenia – szczególnie salonu i pokoju dziecięcego – dostaje się wystarczająca ilość światła naturalnego. Zaleca się, aby średnia natężenia światła w pomieszczeniu w godzinach od 8 do 18 przez cały rok wynosiła minimum 300 luxów.

Jeżeli chcemy spełnić powyższy warunek, trzeba stosować przeszklenia najnowszej generacji. W budynkach nowo budowanych możemy postawić na duże przeszklenia. Powinniśmy przy tym pamiętać o rozmieszczeniu okien względem stron świata. Duże przeszklenia najlepiej projektować od strony południowej. Dzięki temu wpuścimy do środka światło słoneczne, które jednocześnie będzie dogrzewało wnętrza w okresie jesienno-zimowym.

Jeżeli jesteśmy właścicielami domu już istniejącego albo mieszkania, powinniśmy bacznie przyjrzeć się naszym oknom i zainwestować w ich wymianę. Stawiajmy na energooszczędne i niskoemisyjne szyby zespolone. Inwestycja ta szybko nam się zwróci w postaci niższych rachunków za prąd i ogrzewanie.

 

Szyby ECLAZ – doświetlenie i komfort termiczny w pakiecie

Wybór okien z odpowiednio dobranym pakietem szybowym stał się jednym z najbardziej istotnych aspektów w zakresie projektowania i budowania. Kiedy wiemy już, że nasz komfort podniosą nowoczesne przeszklenia pojawia się kolejne pytanie – jakie wybrać? Specjaliści z Saint-Gobain zgodnie polecają szyby zespolone ECLAZ. Ich parametry spełniają Warunki Techniczne 2021: przepuszczalność światła Lt=77%, współczynnik przenikania ciepła Ug=0,5W/m2K. W ich konstrukcji zastosowano folię PVB SILENE, która podnosi izolacyjność akustyczną szyb, a także ich odporność na stłuczenie.

 

 

html_html_44

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe