Docieplenie poddasza użytkowego

  • 03.09.2020, 09:59 (aktualizacja 03.09.2020, 10:09)
  • Redakcja
Docieplenie poddasza użytkowego
Tym razem opiszemy docieplenie poddasza użytkowego, zwracając szczególną uwagę na błędy, których należy unikać przy tego typu pracach. Tylko dobrze dobrane materiały i profesjonalne wykonanie gwarantują bezpieczeństwo, komfort i trwałość mieszkania na poddaszu, jak i w całym domu.

Dobrze docieplone poddasze oznacza uzyskanie przyjaznej przestrzeni do zamieszkania (w przypadku opisywanego domu zachwyciło ono nastoletnią córkę inwestorów). Do tego dochodzą inne korzyści: oszczędności na kosztach ogrzewania domu, zdrowy klimat, właściwa temperatura, brak problemów z grzybem i pleśnią, a także – dzięki odprowadzaniu wilgoci przez inteligentną paroizolację o zmiennym oporze dyfuzyjnym zależnie od pory roku – dłuższa trwałość konstrukcji poddasza.

Pierwszy krok to dobry wybór materiału izolacyjnego. – Izolacja domu to inwestycja długofalowa, która zwraca się stosunkowo szybko. Przy jej wyborze warto spojrzeć więc w przyszłość i wybrać produkty, które właściwie spełnią swoją funkcję, a przy tym pozwolą maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu – mówi Zbigniew Władyszewski, doradca techniczny ISOVER, firmy, której produkt zdecydowali się zastosować nasi inwestorzy.

Wybierając materiał, trzeba pamiętać o dwóch głównych zasadach. Po pierwsze, dachy skośne należy izolować materiałem lekkim i sprężystym, który nie będzie obciążał konstrukcji, a jednocześnie wypełni całą przestrzeń między krokwiami. Unikniemy przez to strat ciepła przez niedokładnie zaizolowany dach. Po drugie, należy koniecznie sprawdzić, jaki współczynnik przewodzenia ciepła ma materiał izolujący. Na etykiecie jest oznaczany grecką literą λ (lambda). Im mniejsza wartość lambda, tym lepiej materiał izoluje. W budowanym domu zastosowano materiał Profit-Mata o λ = 0,035 W/mK. To lekka, niepalna, sprężysta wełna w rolce, niewymagająca przy montażu sznurkowania.

 

 

Rady dla wykonawcy

Inwestor zazwyczaj nie jest doświadczonym praktykiem budowlanym, co najczęściej utrudnia mu kontrolę wykonawcy. Warto jednak poznać kilka reguł, które wykonawca powinien znać i respektować. Mamy wtedy większy wpływ na przebieg prac, a i wykonawca zaczyna traktować nas z większym respektem (bo wiemy, o co chodzi) i bardziej po partnersku (nasza wiedza wywołuje dobry efekt psychologiczny). Eksperci ISOVER opracowali te rady na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia, uwzględniono je – oczywiście – w trakcie prac w opisywanym domu.

I tak, zanim zaczniemy izolować, przemyślmy, czy każdy element dachu możemy ocieplić. Potem może być już za późno i nie unikniemy strat ciepła, np. przez niezaizolowaną murłatę. Izolacja musi otulać dom jak kołdra – bez żadnych przerw. Jeśli użyjemy materiału w rolkach, to ograniczymy jego zużycie. Po prostu odmierzymy rozstawy między krokwiami i potniemy rolkę na kawałki o długościach większych o 2 cm niż rozstaw krokwi.

Ocieplajmy zawsze w dwóch warstwach, jedna warstwa prostopadle do drugiej, w ten sposób unikniemy liniowych mostków termicznych. Należy przyjąć, że grubość izolacji dachu powinna wynosić przynajmniej 30 cm, co zresztą potwierdzają polscy eksperci.

Ważne jest też, aby zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją, aby nie dopuścić do wykraplania się pary wodnej.

 

 

Dach musi oddychać

Pamiętajmy, że ocieplone poddasze trzeba chronić przed wilgocią, również tą pochodzącą z wnętrza domu. Przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń do środka przegrody przeciwdziała paroizolacja. Najbardziej nowoczesna paroizolacja cechuje się zmiennym oporem dyfuzyjnym w zależności od pory roku. Chociaż część producentów rekomenduje stosowanie paroizolacji tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, pralnie), ISOVER zaleca zastosowanie jej na całej powierzchni dachu.

Stosujmy zawsze paroizolację pod izolacją i wiatroizolację nad izolacją. Ważną rzeczą jest też zastosowanie odpowiedniej paroizolacji. Ponieważ zimą ciepło ucieka przez dach na zewnątrz budynku, a latem napływa ono do wewnątrz budynku, izolacja paroizolacyjna powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny (zimą wysoki, a latem niski), tak jak ISOVER Vario XtraSafe, zastosowana w opisywanym budynku. W dodatku producent oferuje do niej odpowiednie taśmy i kleje niezbędne do szczelnego, a przy tym łatwego (dzięki nowatorskiej technice łączeń) montażu.

W tekście wykorzystano informacje z firmy ISOVER.

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe