Oświetlenie kuchni

  • 26.08.2020, 11:42
  • Redakcja
Oświetlenie kuchni Ciarko Klasyczne rozwiązanie oświetlenia kuchni to zastosowanie górnego źródła światła – żyrandola lub nawet kilku. Pozwalają one równomiernie oświetlić przestrzeń – zarówno jej część komunikacyjną, jak i roboczą. To dobra podstawa oświetlenia, dająca przyzwoity ogólny wynik, ale wymagająca uzupełnienia
Kuchnia to miejsce szczególne – z jednej strony przestrzeń robocza, w której przygotowujemy posiłki, z drugiej – miejsce bardzo rodzinne, w którym domownicy mogą w swobodnej atmosferze przebywać razem. Dlatego tę przestrzeń trzeba właściwie zaaranżować i oświetlić. Możliwości jest wiele, ale wybrane rozwiązania powinny sprawić, że kuchnia będzie funkcjonalna i przyjazna, domowa i stylowa.

W przeszłości oświetlenie kuchni sprowadzało się do centralnego górnego źródła światła i oświetlenia podszafkowego, umiejscowionego na ogół nad kuchenką i sąsiadującym z nią blatem roboczym i zlewozmywakiem. Obecnie stosuje się także podwieszane sufity z oświetleniem punktowym w wielu miejscach (oprawy halogenowe) i oświetlenie na bazie diod LED, które aktualnie podbijają rynek. Sprzęty, w które wyposażona jest kuchnia, w większości także mają swoje źródła światła pomocne w korzystaniu i z nich, i z kuchni w ogóle.

Oświetlając kuchnię, trzeba pamiętać, że niektóre jej miejsca mają specyficzne potrzeby pod tym względem. Są to przede wszystkim: kuchenka (nad nią świeci okap kuchenny), przestrzeń nad zlewem, miejsce do jedzenia (przestrzeń jadalna).

Co do rodzajów oświetlenia – obecnie numerem jeden są diody LED, pojedyncze albo zgrupowane w tzw. taśmach, dające światło w różnych odcieniach bieli lub w wielu kolorach. Takie diody można stosować zarówno w widocznych profilach, jak i w ukrytych, schowanych np. w szafkach czy szufladach. Co więcej, diody LED można konfigurować według własnych potrzeb i kontrolować ich ilość, barwę i natężenie światła, można je rozjaśniać i ściemniać, a nie tylko włączać czy wyłączać.

Projektując oświetlenie kuchni, warto pamiętać, że:

  • w przestrzeni jadalnej potrzebna jest klasyczna lampa umieszczona na odpowiedniej wysokości (ok. 150-160 cm nad podłogą). Najlepszy jest tradycyjny żyrandol, który oświetla obszar jadalny;
  • światło może być bardziej rozproszone (większy obszar kuchni jest wtedy oświetlony) lub bardziej skupione (oświetlamy wtedy mniejszy obszar);
  • zdecydowanie najlepsze jest światło naturalne, dlatego przy projektowaniu kuchni i jej oświetlenia nie powinniśmy przesłaniać okna czy w inny sposób ograniczać dostęp światła słonecznego, np. ustawiając tuż przy oknie wysoki kredens.

 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe