Palenisko w kształcie - ale jakim?

  • 20.07.2020, 14:57 (aktualizacja 20.07.2020, 15:25)
Palenisko w kształcie - ale jakim? Palenisko trójstronne (kształt U) Dru/Spartherm
Na rynku dostępna jest szeroka oferta palenisk kominkowych. Wybór jest duży nie tylko ze względu na spory wachlarz producentów, ale i dostępnych kształtów palenisk. Wkłady płaskie, panoramiczne, narożne, U, C, a może jeszcze inne? Poniżej przedstawiamy bogactwo dostępnych kształtów wkładów kominkowych.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta palenisk kominkowych. Wybór jest duży nie tylko ze względu na spory wachlarz producentów, ale i dostępnych kształtów palenisk. Wkłady płaskie, panoramiczne, narożne, U, C, a może jeszcze inne? Poniżej przedstawiamy bogactwo dostępnych kształtów wkładów kominkowych.

 

Paleniska z płaską fasadą

Jest to najpopularniejsza forma kominkowego wkładu. Proporcje boków to zazwyczaj 4:3 - oczywiście z przewagą szerokości, choć w tej grupie znajdą się też paleniska ustawione pionowo, gdzie proporcje są odwrócone 3:4 - taki wkład jest węższy na szerokość, ale za to wyższy dzięki czemu nie ucina nam widoku ognia w najwyższym punkcie. W ofercie palenisk z płaskim przeszkleniem znajdziemy wkłady o różnych wymiarach od małego paleniska, przez średnie po nawet szerokości ponad metra. Te ostatnie nazywane są już panoramicznymi.

 

Paleniska z fasadą pryzmatyczną

Kiedyś były hitem, dziś już są bardzo rzadko spotykane i większość producentów wycofała je z oferty. Pryzmatyczna szyba jest szybą zazwyczaj giętą pod skosem na bokach, niegdyś były to również szyby łączone dziś jest to rozwiązanie już prawie niespotykane. Takie przeszklenie pozwala na szerszą wizję ognia niż w przypadku paleniska z płaską szybą.

 

Palenisko z zaokrągloną szybą

Regularnie wraca moda na krągłości, dlatego stale pojawiają się to coraz to nowe modele palenisk, których przeszklenie jest zaokrąglone i to w różnych wymiarach, tzn. promieniach wycinków koła czy półkola. W tej grupie znajdziemy paleniska o średnicy od 50 do nawet 90 centymentrów. Wycinek z koła może być mniejszy lub większy albo nawet pełny, choć wtedy to już wchodzimy w inną grupę palenisk tzw. wyspy. Palenisko z zaogrągloną fasadą pozwala na szerszą wizję ognia niż w przypadku fasady płaskiej często owalny kształt jest też powtórzony w zabudowie paleniska.

 

Palenisko narożne tzw. L

Narożna wizja ognia to bardzo popularny format. Nie sposób nie docenić jego walorów, gdyż za stosunkowo przystępną cenę proponuje on widok ognia z dwóch stron, co pozwala na obserwacją ognia z dwóch różnych miejsc w otwartej przestrzeni np: z salonu i jadalni. Obie płaszczyzny fasady moga mieć taką samą szerokość, choć częściej spotykane są paleniska w których jeden z boków paleniska jest szerwszy. Wkłady narożne mogą być z szybą giętą ( mowa o jednej szybie wygiętej pod kątem prostym) lub z szybami łączonymi na styk co jest rozwiązaniem tańszym i równie efektownym. Najtańszym, ale i najmniej attrakcyjnym rodzajem narożnego przeszklenia będzie palenisko z przeszkleniem narożnym, gdzie dwie szyby są połączone szprosem, czyli metalowym słupkiem łączącym na środku dwie szyby.

 

Palenisko trójstronnie przeszklone tzw. U lub C

To paleniska przeszklone z trzech stron, gdzie trzy szyby łączone są dwukrotnie pod kątem prostym, oczywiście szyby też mogą być gięte lub łączone, rzadziej połączone szprosami. W tej grupie palenisk wyróżniamy dwa rodzaje - jeden gdzie dłuższe są boczne szyby, a przednia i tylna ściana są węższe tzw. U lub takie, gdzie boczne szyby są krótsze, a szerokie są plecy i frontowa szyba czyli tzw. C. Paleniska te dają bardzo dużą możliwość obserwacji ognia z różnych miejsc, jednak trzeba pamiętać, że większość wyprodukowanego ciepła ucieka w nich przez szybę. Oznacza to, że należy dobrze dobrać palenisko do wielkości pomieszczenia tak by go nie przegrzać.

 

Paleniska vis'a'vis zwane też tunelowymi

To paleniska z dwiema płaskimi, bliźniaczymi równoległymi szybami. Takie palenisko pozwala stworzyć dwie zupełnie niezależne aranżacje kominkowe i jest idealne do dzielenia przestrzeni na dwie oddzielne strefy. Wówczas mamy inny kominek np.: od strony jadalni a inny od strony salonu. W przypadku tych palenisk podobnie jak w przypadku palenisk trójstronnie przeszklonych większość wyprodukowanego ciepła wypromieniowana jest przez szybę dlatego trzeba odpowiednio wybrać wielkość paleniska by nie przegrzać pomieszczenia.

 

Paleniska wyspy

W ofercie firm znajdziemy też paleniska idealne do centralnego usytuowania we wnętrzu, gdzie wizję ognia można obserwować z każdej ze stron. Paleniska tego typu opierają się albo na bazie okręgu albo na bazie kwadratu. Tego typu paleniska na drewno mają często wyeksponowaną rurę odprowadzającą spaliny dlatego ważny jest odpowiedni dobór komina tak by jeśli nie jest zabudowany stał się także elementem aranżacji.

 

Nietypowe kształty

Rzecz jasna, wyobrazić sobie można różne krzyżówki różnych rodzajów palenisk i są one u niektórych producentów dostępne, często na indywidualne zamówienie. Oryginalne jaja, palenisko w kształcie piłki (oczywiście na gaz) i inne wariacje z szybą soczewkową. Cięzko jest też zakwalifikować metalowe kominki wiszące jakie można znaleźć w ofercie m.in. marki Focus czy Traforart.

 

Aldona Mazurkiewicz

html_html_24

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe