Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:05

Ceny materiałów budowlanych: stal drożeje, cement też

Ceny materiałów budowlanych ciągle zaskakują. Po krótkim okresie spadkowym we wrześniu zaczęła znowu drożeć stal. Co gorsza, na ścieżce wzrostowej pojawiły się materiały, których ceny do tej pory były zasadniczo stabilne.
Ceny materiałów budowlanych: stal drożeje, cement też

Po okresie względnej stabilizacji, rosnące ceny prądu i paliw powodują kolejne zawirowania na rynku materiałów budowlanych. Razem z Lesławem Łydą, właścicielem Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego TERCA Sp. z o.o., sprawdzamy, jak zmiany na rynku energii wypływają na wysokość cen stali, materiałów dociepleniowych oraz wykończeniowych, chemii budowlanej i cementu.

 

Stal znowu drożeje

Ceny stali, które w wakacje spadły do 4 tys. zł za tonę, teraz znowu pną się w górę. W porównaniu z lipcowo-sierpniowymi cenami we wrześniu stal podrożała około 15%. Duży wpływ na odwrócenie tendencji miała niewątpliwie decyzja hinduskiej firmy ArcelorMittal – największego producenta stali na świecie – o wygaszeniu wielkiego pieca hutniczego w Dąbrowie Górniczej i zamknięciu stalowni w swoim krakowskim oddziale. Jak twierdzi firma, Decyzja ta poprzedzona została szczegółową analizą rynku, która potwierdziła osłabienie popytu na stal. Jest ona także podyktowana rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz wysokim poziomem importu z krajów spoza Unii Europejskiej, a także bardzo wysokimi kosztami produkcji.

 

Cement wszedł na ścieżkę wzrostu

Do niedawna ceny cementu należały do grupy tych bardziej stabilnych, ale od września to się zaczęło zmieniać. Zaczęły rosnąć wraz z ostatnimi podwyżkami cen energii i – jak zapowiadają producenci – będą rosły jeszcze na wiosnę. Jego ceny wzrastają obecnie o około 5% co miesiąc. Na wiosnę może to być 25%. Droga energia to nie jedyny powód drożenia cementu. Podobnie jak w przypadku stali, jego produkcja jest wysokoemisyjna. Płacąc za cement, płacimy więc w pewnym sensie za spekulacje na rynku ETS (prawa do emisji CO2).

 

GDZIE KUPIĆ CEMENT?

 

Styropian za to ciągle tanieje

Tak, tak. Dla wielu to może być zaskoczenie, ale styropian faktycznie tanieje. W porównaniu do sierpnia jego ceny spadły aż o 15%, mimo że jego produkcja też sporo energii pochłania. Producenci próbują wprawdzie wywierać nacisk na podwyżki, ale rynek broni niższych cen. Drogiego styropianu nikt w tej chwili nie chce po prostu kupować.

Niestabilna płyta g-k

Wiadomo, jesień to sezon na realizację prac wewnątrz domów i mieszkań. Wielu inwestorów chce przed zimą jak najwięcej „zrobić” w środku. Płyta gipsowo-kartonowa (g-k) prace wykończeniowe znacznie przyspiesza, bo nie ma tu okresu wysychania.

Zdaje się jednak, że to nie tylko popyt podbija jej cenę – średnio o 2-3% miesięcznie. Wpływ na wzrosty mogą mieć m.in. problemy z zaopatrzeniem w produkty papierowe, a co za tym idzie z mniejszą dostępnością makulatury potrzebnej do produkcji kartonu zawartego w płycie

 

Tynki gipsowe zaliczają spadki

Jako jedne z nielicznych materiałów budowlanych tanieją tynki gipsowe. Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych odbija się coraz głębszym spadkiem zamówień od deweloperów. W tej sytuacji producenci wręcz biją się o to, żeby sprzedać swoje zapasy.

 

Stabilizacja na rynku wełny i betonu komórkowego

Przez ostatnie dwa miesiące ceny wełny termoizolacyjnej utrzymują się na stabilnym poziomie. Niestety, ruchy cenowe zatrzymały się na wysokim poziomie. Podobnie jest z cenami betonu komórkowego – przestały skakać, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem stoją na wysokim poziomie.

 

EA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze