Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 15:24

Cegła w ogrodzie: altany, nawierzchnie i nie tylko

Cegła w ogrodzie obecna jest prawie od zawsze. Świetnie wygląda zarówno w obiektach małej architektury, elementach ozdobnych, jak i na ogrodowych nawierzchniach.
Cegła w ogrodzie: altany, nawierzchnie i nie tylko
Cegielnia Hoffmanowska

Autor: Cegielnia HOFFAMANOWSKA

Mijają lata, a cegła dalej jest w modzie. Ma wiele zalet, począwszy od łatwego nagrzewania się na słońcu, na dobrej ochronie przed chłodem skończywszy. Cegła ma przeróżne kształty, rozmiary oraz barwy i jest przede wszystkim wielofunkcyjna. Można z niej wznosić zarówno duże budynki, jak i małe elementy architektoniczne. Materiał ten doskonale sprawdzi się również w ogrodzie.

Cegła w ogrodzie – jak ją wykorzystać?

Cegła tradycyjna sprawia, że mamy wrażenie, że ogród jest użytkowany od wielu lat. Pasuje do ogrodów w stylu angielskim czy wiejskim, dodając mu charakteru. Natomiast cegła klinkierowa będzie lepiej wyglądała w ogrodach miejskich oraz aranżacjach nowoczesnych. Jest też znacznie trwalsza niż cegła tradycyjna.

Z cegły można zbudować niskie ogrodzenie, świetnie sprawdzi się też w roli murka kwiatowego, który możemy zrobić zamiast skalniaka. Cegła w ogrodzie może zostać wykorzystana do wykończenia ogrodzenia albo postawienia parkanu, który będzie oddzielał od siebie różne części ogrodu. Cegłą możemy ozdobić również patio ogrodowe albo stworzyć z niej ławkę. Spotyka się także murowane z cegły domki na drewno opałowe.

Z cegły możemy tworzyć również ścieżki ogrodowe albo obłożyć nimi miejsce na ognisko czy też grilla.

cegla-w-ogrodzie

Cegła w ogrodzie na ścieżkach i alejkach

Cegła jest zdecydowanie tańsza niż kostka brukowa. Można z niej stworzyć skomplikowane mozaiki, ustabilizowane spoiwem - warstwą zmieszanego z cementem piasku. Wykonywane z cegły ścieżki nie muszą mieć jednak twórczego, skomplikowanego wzoru. Proste alejki również wyglądają estetycznie i są ozdobą ogrodu. Ścieżki mogą być też mieszane, czyli łączyć ze sobą dowolnego rodzaju cegłę i żwir lub małe kamyczki. Pamiętajmy jednak, że tego typu rozwiązanie ma jedną wadę - po opadach deszczu cegła może być śliska.

Możemy wykorzystać cegłę również do położenia nawierzchni na wzór ogrodów angielskich. Ceglane kształtki wyglądają świetnie w połączeniu z kamieniami, kostką brukową lub cegłami o innych kolorach. Nawierzchnia wykonana z cegły w cale nie musi być zwarta i jednolita. Fugę można wykończyć zaprawą murarską, żwirem, grysem kamiennym lub roślinami (np. mchem czy trawą). Może być też miękka i przepuszczalna - aby to zrobić, musimy ułożyć luźno poszczególne elementy, a między nimi wysypać małe kamyczki czy też żwir.

 

Zalety użycia cegły w ogrodzie

Przede wszystkim, cegła pasuje do wszystkich stylów architektonicznych. Polecana jest jako jeden z najlepszych materiałów budowlanych, który dobrze trzyma ciepło zimą. W ogrodzie pełni funkcję dekoracyjną. Wyłożone nią alejki ogrodu idealnie zgrywają się kolorem z roślinami. Zaletą jest też to, że możemy tworzyć z niej ciekawe wzory i wcale nie musimy iść w prostotę.

Jakie warunki musi spełniać cegła?

Cegła szybko się nagrzewa i lepiej trzyma ciepło. Jest trwała i ekologiczna, a cegła klinkierowa jest dodatkowo odporna nawet i na kwaśne deszcze.

Jeśli jednak posiadamy starą cegłę rozbiórkową i chcemy ją jakoś wykorzystać, niestety nie zawsze będziemy mogli. Gdy cegła długo leży, zanieczyszcza się, czemu towarzyszy niezbyt przyjemny zapach.

Aby zabezpieczyć cegłę przed wilgocią, warto zaimpregnować ją służącymi do tego środkami albo ją otynkować.

 

Tak naprawdę, pomysłów na wykorzystanie cegły w ogrodzie jest niezliczona ilość i ciągle pojawiają się nowe. W tym przypadku ogranicza nas jedynie wielkość ogrodu oraz własna inwencja twórcza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze