Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:31

Zimowe prace w ogrodzie

Zimowe prace w ogrodzie to nie tylko zrzucanie śniegu z krzewów ozdobnych czy sprawdzanie osłon na roślinach wrażliwych na niskie temperatury. Już teraz możemy między innymi bielić i formować drzewka owocowe.
Zimowe prace w ogrodzie

Autor: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/tlo'>Tło zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com</a>

Zima jest dla roślin przede wszystkim okresem spoczynku, ale powinniśmy pamiętać o tym, że nawet o tej porze roku trzeba o nie zadbać, by cieszyły oko przez kolejny rok. Szczególnie, że zimą obserwujemy gwałtowne skoki temperatur. Oto kilka czynności, które trzeba koniecznie wykonywać, by zadbać o nasz ogród w miesiącach zimowych.

Sprawdzanie osłon

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest sprawdzanie stanu osłon, którymi otoczyliśmy nasze rośliny jesienią. Jest to o tyle ważne, że każde uszkodzenie takiej osłony może spowodować, że roślina zamarznie lub obumrze.

Bielenie drzewek owocowych

Bielenie drzewek owocowych to nic innego jak malowanie ich pni na biało. Zapobiega to zamarzaniu wody w szczelinach kory, pęknięciom pnia, czy też powstawaniu ran zgorzelinowych. Tę czynność najlepiej wykonać jeszcze w styczniu.

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Jesień oraz zima są zdecydowanie najlepszą porą na to, aby formować korony drzew liściastych. Pamiętajmy jednak o kilku wyjątkach, jakimi są klon, grab i brzoza – one po przycięciu wydalają z siebie żywicę, dlatego najlepszym okresem ich formowania jest lato. W przypadku drzew iglastych, przycinanie powinno się odbyć w okolicach lutego. Pamiętajmy przy tym o usunięciu chorych, obumarłych i uszkodzonych pędów.

Krzewy ozdobne i owocowe również najlepiej przycinać w lutym, gdy zrobi się nieco cieplej. Krzewy takie jak czerwona porzeczka, wiciokrzew czy agrest możemy podciąć już w połowie stycznie, ale tylko pod warunkiem, że temperatura będzie na plusie, a dni słoneczne.

Zrzucanie mokrego śniegu z drzewek ozdobnych

Zalegający na drzewkach ozdobnych śnieg powinniśmy zrzucać, ponieważ jego nadmierna ilość może powodować wyłamywanie się gałęzi oraz deformację drzewek. Aby temu zapobiec, można już późną jesienią podwiązać ich gałęzie. Wtedy trudniej im będzie uginać się pod mokrym i ciężkim śniegiem.

Rozbijanie zmarzniętego śniegu na trawniku

Zbyt duża warstwa śniegu na trawie może przyczynić się do załamywania się zmarzniętych źdźbeł trawy, nie oznacza to jednak, że powinniśmy odśnieżać trawniki. Śnieg jest ochroną przed mrozem, dlatego tak naprawdę dopiero w okolicach połowy lutego warto zabrać się za usuwanie warstwy lodu z trawnika – po to, aby dostarczyć jej powietrza i zabiec chorobom. Jeśli nie usuniemy grubej warstwy śniegu oraz lodu z trawy przed wiosną i charakterystycznymi dla niej roztopami, może to doprowadzić do pleśni śniegowej. Jest to groźna choroba, której sprzyja duża wilgotność oraz temperatura na plusie.

Przygotowanie do wysiewu

Rozpoczęcie przygotowań do wysiewu kolejnych roślin warto rozpocząć już w lutym. To też dobry czas na ewentualne przeprojektowanie ogrodu i zrobienie przeglądu narzędzi ogrodowych. Warto zadbać o to, by były gotowe na nadchodzący wysiew.

 

Zima może i jest czasem spoczynku dla roślin, ale dla ogrodników na pewno nie. Jeśli chcemy uniknąć masowej wycinki drzewek ozdobnych i usuwania obumarłych roślin, warto abyśmy wykonywali wyżej wymienione czynności o tej porze roku.

GABI
 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze