Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:08

Ewidencja źródeł ciepła - nowy obowiązek właścicieli budynków

Ewidencja źródeł ciepła dotyczy wszystkich budynków, zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Jeżeli budynki powstały przed 1 stycznia 2021 r. ich właściciele i zarządcy do końca czerwca 2022 r. muszą złożyć deklarację w CEEB.
Ewidencja źródeł ciepła - nowy obowiązek właścicieli budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności i Budynków, w skrócie CEEB, działa od 1 lipca 2021 r. Od tego dnia wszyscy właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych mają obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła i paliwach, jakie w nich stosują. Deklarację można złożyć we właściwym ze względu na lokalizację budynku urzędzie gminy albo elektronicznie. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) uruchomił specjalną stronę internetową, na której deklarację można wypełnić albo pobrać z niej formularze.

W założeniach CEEB ma być źródłem rzetelnych informacji na temat źródeł ciepła i opału, jakich Polacy używają do ogrzania budynków. Wiedza zawarta w Ewidencji ma być zaś podstawą do bardziej efektywnego finansowania wymiany tzw. kopciuchów z funduszy unijnych.

Deklaracja w ewidencji źródeł ciepła dla każdego budynku oddzielnie

Właściciel bądź zarządca budynku składa tyle deklaracji, ile budynków wyposażonych w źródło posiada albo nimi zarządza. Jeżeli deklaracja dotyczy budynku mieszkalnego, właściciel/zarządca wypełnia formularz A. Dla budynków niemieszkalnych, takich jak garaże, biura czy magazyny, przeznaczony jest formularz B. Podać w nich trzeba następujące dane:

  • adres nieruchomości i rodzaj budynku - jednorodzinny, wielorodzinny, zbiorowego zamieszkania;
  • źródło ciepła - deklaracja uwzględnia 11 różnych źródeł;
  • liczba źródeł ciepła każdego rodzaju;
  • klasa energetyczna źródła ciepła;
  • system obsługi źródła ciepła - załadunek ręczny czy automatyczny podajnik paliwa;
  • rodzaj paliwa używany do pozyskiwania ciepła - węgiel, pellet, drewno, biomasa;
  • przeznaczenie energii, którą pozyskują ze źródeł ciepła - ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
  • swoje dane, w tym telefon kontaktowy i opcjonalnie adres poczty elektronicznej.

 

Właściciele budynków wielorodzinnych podać muszą ponadto:

  • liczbę lokali, które znajdują się w danym budynku;
  • ile lokali obejmuje deklaracja wraz z ich numerami

 

Właściciele budynków niemieszkalnych podają również rodzaj budynku, którego deklaracja dotyczy. Do wyboru jest 18 opcji, m.in. biura, szklarnie, szpitale, szkoły, garaże, lokale kultu religijnego.

Ewidencja źródeł ciepła ruszyła na czas, właściciele muszą się w czasie zmieścić

Do uruchomienia CEEB rząd długo się przygotowywał, ze względu na rozmiar całego przedsięwzięcia. Również finansowy. Przyspieszenie nastąpiło, gdy w 2020 r. UE zgodziła się współfinansowanie CEEB. Rząd zapowiedział wówczas uruchomienie Ewidencji na 1 lipca 2021 r. i tak też się stało. Od tego dnia właściciele i zarządcy mają nowy obowiązek. Jeżeli w ich posiadaniu albo zarządzaniu znajdują się budynki oddane do użytkowania przed 1 lipca 2021 r. na złożenie deklaracji mają rok – do 30 czerwca 2022 r.. Właściciele i zarządcy nowych budynków na złożenie deklaracji mają niewiele czasu, bo tylko 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. Tyle samo czasu co oni mają właściciele i zarządcy budynków, w którym źródło ciepła zostało wymienione.

Jeżeli ktoś deklaracji do CEEB nie złoży w terminie, grozi mu kara grzywny w wysokości od 20 do 5.000 tys. zł. Kary tej może uniknąć tylko w jednym przypadku. Zanim samorząd "poweźmie o tym informację", musi deklarację złożyć w ramach czynnego żalu.

Docelowo Ewidencja ma zawierać także informacje o dofinansowaniu do wymiany źródła ciepła i termomodernizację budynku, a także dokonanych przeglądach kominów.

Ilu właścicieli spełniło już swój obowiązek?

Obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła w budynkach wszedł w życie 1 lipca 2021 r. 20 stycznia 2022 r. do CEEB wpłynęło ich ponad 1 mln. To zaledwie 1/5 spodziewanej liczby. Wkrótce należy się zatem spodziewać prawdziwego zalewu systemu, jeżeli właściciele budynków nie chcą narazić się na karę finansową. Wymierzać będzie ją odpowiednio wójt, burmistrz albo prezydent.
 

EA


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze