Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 20:34

Dobra ekipa budowlana – jak ją znaleźć?

Dobra ekipa budowlana to nieodzowny element udanej inwestycji. Nie wszystkie metody poszukiwania fachowców są jednak równie skuteczne. Jak sobie radzić z pułapkami, które w sobie kryją, wyjaśniamy w naszym artykule.
Dobra ekipa budowlana – jak ją znaleźć?

Kiedy planujemy budowę bądź remont domu albo mieszkania, najważniejsze wydają się być czas i pieniądze. Chcielibyśmy trafić z naszą inwestycją w w odpowiednim czasie. Takim, żeby oprocentowanie kredytów oraz ceny materiałów i robocizny były jak najniższe. Nad wyborem ekipy budowlanej zastanawiamy się na samym końcu. To błąd! Aby cieszyć się z realizacji swoich planów budowlano-mieszkaniowych, będziemy potrzebować pomocy wielu fachowców. A naprawdę dobra ekipa budowlana to „towar” deficytowy. Gdzie jej zatem szukać? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Jak sprawdzić status prawny firmy wykonawczej? Co powinna zawierać umowa o usługi budowlane? Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule.

Dobra ekipa budowlana rzadko się ogłasza!

Poszukiwania dobrej ekipy budowlanej wielu inwestorów rozpoczyna od Internetu. Często przeglądają oni posty na różnych forach, gdzie uczestnicy dyskusji polecają albo odradzają poszczególnych wykonawców pracujących w regionie. Coraz częściej zapisują się też do przeróżnych grup o tematyce budowlanej w mediach społecznościowych. Przeszukują ogłoszenia, które publikują tam firmy, albo sami ogłaszają chęć zatrudnienia ekipy do określonych robót budowlanych.

Bądź krytyczny wobec internetowych poleceń!

Decydując się na taką metodę poszukiwania fachowców, musimy jednak brać poprawkę na to, że na forach bardzo często to same firmy (szczególnie te mniejsze) podszywają się pod swoich klientów i wychwalają same siebie pod niebiosa bądź krytykują konkurencję. Nie mamy zatem żadnej gwarancji, że referencje, które czytamy, są wiarygodne. Jeżeli zatrudnimy jedną z firm, która „reklamuje” się w ten sposób w sieci, może okazać się, że usługi przez nią wykonywane, wcale nie są tak dobrej jakości, jak zapewniano nas w postach.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinniśmy podchodzić z dystansem do opinii wystawionych firmom w Internecie. Bardzo często zdarza się bowiem, że inwestorzy wystawiają negatywne opinie firmom z czystej złośliwości i tak zwanego szukania winnych. Powodem nieprzychylnych opinii może być także między innymi to, że ekipa zeszła z budowy, nie doczekawszy się kolejnej części zapłaty. Dla inwestora to oczywiście problem, bo musiał szukać wykonawcy, który dokończy zlecenie. O tym, że był nierzetelnym płatnikiem w poście raczej nam nie napisze.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania na FB!

Inwestorzy szukają także ekip na grupach na Facebooku. Często zdarza się, że określona ekipa budowlana ogłasza, że w danym terminie może podjąć się określonego zlecenia. Do tego jednak też powinniśmy podchodzić z przymrużeniem oka. Dlaczego? Ano dlatego, że dobra ekipa budowlana, która cieszy się uznaniem wśród inwestorów, rzadko szuka klientów akurat na Facebooku (FB).

Jeśli zależy nam na jakości wykonania, to zanim z firmą znalezioną na FB podejmiemy współpracę, powinniśmy dokładnie ją sprawdzić. Szczególnie, że na tego typu grupach pojawiają się również oszuści. Osobiście wielokrotnie widziałam posty przestrzegające przed pseudo-fachowcami, którzy wzięli dużą zaliczkę, po czym przestali odbierać telefony i zniknęli z pieniędzmi, zaś usługa nie została wykonana. Inne ostrzeżenia dotyczyły jakości wykonania usług, a raczej jej braku. Wykonawcy umywali ręce, brali pieniądze i nie zgadzali się na dokonanie poprawek. Inwestor musiał więc szukać kolejnej ekipy, która wszystko poprawi, a to generowało dodatkowe koszty.

Opisane powyżej sytuacje są niestety częste, szczególnie gdy inwestor nie przygotuje wcześniej odpowiedniej umowy, na podstawie której mógłby podać nieuczciwą firmę do sądu i tam dochodzić swoich praw. .Biorąc pod uwagę wiarygodność internetowych informacji, możemy założyć, że nie wszystkie wpisy o oszustach są prawdziwe. Z drugiej strony nie możemy mieć pewności, że akurat nie natknęliśmy się na taką nieuczciwą firmę.

Najlepsze referencje znajdziesz w realu!

Warto wspomnieć, że równie częstym - o ile nie najczęstszym - sposobem poszukiwania ekip budowlanych jest rozpytywanie wśród znajomych i rodziny, czy mogą polecić kogoś, kto profesjonalnie i w przystępnej cenie wykona określone zlecenie. Ewentualnie, jeśli zatrudniamy fachowca, który układa u nas na przykład kostkę brukową, możemy przy okazji zapytać, czy zna dobrą ekipę remontową, dekarza, murarza itd. Zwykle osoby z branży znają szereg firm i wiedzą, których się wystrzegać, a z którymi warto nawiązać współpracę.

dobra-ekipa-budowlana

Dobra ekipa budowlana pozwoli się sprawdzić

Przed wyborem konkretnej firmy, warto sprawdzić jej status prawny i to, czy działa w pełni legalnie. Może to być:

  • osoba fizyczna lub spółka cywilna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej (CEDIG). Możemy o niego poprosić właściciela firmy;
  • spółka handlowa (akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością). O jej działalności świadczy wypis z rejestru handlowego.

 

Jeśli firma ma swoją stronę internetową, na której podany jest NIP i REGON, możemy sami sprawdzić, jaki jest jej status prawny. Wystarczy wpisać NIP bądź REGON na stronie Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Na co uważać?

Przede wszystkim uważać powinniśmy na ekipy, które niechętnie rozmawiają na temat sporządzenia pisemnej umowy, dotyczącej rodzaju usług, które mają zostać wykonane oraz kwestii zapłaty za owe usługi. Zawsze lepiej jest podpisać umowę, dla własnego bezpieczeństwa - szczególnie, że zdarzają się sytuacje, w których firma nagle zażąda większej ilości pieniędzy lub nieudolnie wykona usługę. Wtedy będziemy mogli wskazać na konkretne zapisy w umowie, które zobowiążą ekipę do naprawienia szkód bez konieczności dopłaty.

Aby uniknąć nieporozumień lub zbyt wysokiej wyceny usług, warto już na samym początku - przed wyborem ekipy - zaopatrzyć się w kosztorys oraz przedmiar robót. Dzięki nim będziemy w stanie ocenić, czy oferta określonej firmy jest atrakcyjna i czy nie próbuje ona nas oszukać, zawyżając na przykład powierzchnię ścian.

Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Umowa o roboty budowlane powinna zawierać:

  1. imię, nazwisko i PESEL inwestora;
  2. nazwa firmy wykonawcy, jej adres, nr wpisu do KRS lub ewidencji działalności gospodarczej;
  3. data i miejsce zawarcia umowy;
  4. poszczególne etapy prac i ich zakres;
  5. przedziały czasowe, terminy zakończenia poszczególnych etapów prac;
  6. zastrzeżenie konsekwencji niedotrzymania terminów, czy np. zniszczenia udostępnionych ekipie budowlanej materiałów, które jest wynikiem ich nieprofesjonalnego montażu;
  7. wyceny robót (cena ryczałtowa czy określana na podstawie kosztorysu; w przypadku ceny ryczałtowej należy pamiętać, że wykonawca może zażądać wyższej zapłaty);
  8. określenie wynagrodzenia (terminy i zasady wypłaty pieniędzy);
  9. postanowienia o karach umownych dla wykonawcy. Kary umowne dotyczą najczęściej ewentualnych opóźnień w wykonaniu na poszczególnych etapach prac. Wysokość takiej kary to zwykle 0,1% całkowitej wartości prac budowlanych za 1 dzień opóźnienia;
  10. postanowienia dotyczące możliwości odstąpienia od umowy. Inwestor może odstąpić od umowy, gdy opóźnienia w pracach generowane przez ekipę budowlaną są zbyt duże i nie ma możliwości ich nadgonienia;
  11. odpowiedzialność za wady i sposób ich zgłaszania przez inwestora wykonawcy;
  12. odpowiedzialność za odpady, które powstają podczas wykonywania robót. Ciągle zdarza się bowiem, że niektóre ekipy nie chcą po sobie posprzątać. Tymczasem zgodnie z przepisami Ustawy o odpadach odpowiada za nie wytwórca, a tym jest firma budowlana, która wykonuje nasze zlecenie. Jeżeli ekipa, nie chce sprzątać po skończeniu robót, musi to zastrzec w umowie.

 

Dobra ekipa budowlana - podsumowanie

Podsumowując, warto dokładnie sprawdzić firmę, z którą chcemy podjąć współpracę, aby mieć pewność, że trafiliśmy na profesjonalistów, a nie pseudo-fachowców. Powinniśmy pamiętać także o sporządzeniu i podpisaniu umowy. Oczywiście możemy zawrzeć umowę ustną, ale wówczas - w razie problemów - nie udowodnimy, że warunki umowy były takie, a nie inne. Lepiej się zabezpieczyć umową pisemną, niż zostać oszukanym.

GABI


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze