Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 02:41

Jak łatwo oszczędzać nawet do 15% na ogrzewaniu domu?

Czy wiesz, że każdej zimy aż 15% pieniędzy, jakie wydajesz na ogrzewanie domu, ucieka przez wentylację? Obecnie tona ekogroszku kosztuje ok. 1380 zł – 15% z tej kwoty to aż 207 zł i takie pieniądze tracisz na każdej tonie opału. Ile takich ton kupujesz w sezonie? 3, 4, a może 6? Straty ograniczy system rekuperacji – rekuperacja to komfort i oszczędność w jednym.
  • Źródło: Kominox
Jak łatwo oszczędzać nawet do 15% na ogrzewaniu domu?

 

Wentylacja grawitacyjna – relikt tych, którzy lubią tracić

Większość polskich domów budowanych w tradycyjnej technologii charakterystycznej dla lat 90. i domów budowanych jeszcze do niedawna korzysta z wentylacji grawitacyjnej, której zasada działania jest prosta – ciepłe (i jednocześnie zanieczyszczone) powietrze unosi się do góry i wydostaje z budynku przez otwory wentylacyjne. Ruch powietrza jest możliwy dzięki wietrzeniu – chłodne powietrze dostaje się przez drzwi i nawiewniki w oknach, wypiera ciepłe powietrze, a to ogrzane – jako lżejsze – unosi się do góry, trafia do kratki wentylacyjnej, a stamtąd przewodem wentylacyjnym poza budynek. Proste i logiczne? Tak. Ale czy korzystne? W kontekście finansowym na pewno nie. Grawitacyjna wentylacja doprowadza do strat nawet 15% energii cieplnej. To bardzo dużo, zbyt dużo, by się na to godzić. Na szczęście jest alternatywa – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

wentylacja-mechaniczna

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czym jest?

Wentylacja mechaniczna, inaczej rekuperacja jest instalacją wentylacyjną z wymuszonym obiegiem powietrza pozwalającą na filtrację powietrza, usuwanie pary wodnej i dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz przy jednoczesnym odzysku ciepła z tego, co zostaje wyprowadzone poza budynek. Zasada działania rekuperacji jest bardzo prosta – powietrze wprowadzane jest ogrzewane ciepłem powietrza odprowadzanego, co ogranicza straty ciepła.

- Z systemu rekuperacji można korzystać w każdym domu, bez względu na rodzaj stosowanego ogrzewania. Zaoszczędzą dzięki niej zarówno ci, którzy palą drobnym groszkiem, jak i właściciele fotowoltaiki – zapewnia Wojciech Wilczak Kominox.

Wentylacja mechaniczna (rekuperacja) – proste oszczędzanie ciepła

Rekuperacja przynosi czyste oszczędności – dosłownie i w przenośni. Dzięki rekuperacji w Twoim domu zawsze jest czyste, świeże i zdrowe powietrze, ale ciepłe. Nie tracisz energii wyprodukowanej przez kocioł grzewczy. Nie musisz dokupować ekogroszku czy pelletu i nie trwonisz niepotrzebnie pieniędzy. Wentylujesz budynek bez jego ochładzania, a przy tym w całkowicie bezoobsługowy sposób – prościej po prostu się nie da.

wentylacja-mechaniczna
 

Rozważasz montaż rekuperacji? Wzmocnij jej działanie i efektywność cieplną, montując do rekuperatora gruntowy wymiennik ciepła. Wykorzysta on energię zgromadzoną w ziemi podnosząc energetyczne zalety rekuperatora.

Skomplikowane, ale interesujące? Dowiedz się więcej – sprawdź koszty i szczegóły na stronie: www.kominox.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze