Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:37

Jak odśnieżać kostkę brukową

Jak odśnieżać kostkę brukową, aby nie uszkodzić nawierzchni? Na początek musisz wiedzieć, że nie wszystkie narzędzia i środki spełniają to wymaganie.
Jak odśnieżać kostkę brukową

Nieśpiesznie, ale w końcu przyszła do nas zima, a wraz z nią śnieg i mróz. A to oznacza, że musimy mierzyć się z dodatkowym obowiązkiem, jakim jest odśnieżanie. W zależności od tego, czym utwardziliśmy nawierzchnie wokół domu, stosować możemy różne narzędzia i środki chemiczne. W tym artykule poznasz odpowiedź na pytanie, jak odśnieżać nawierzchnie z kostki brukowej tak, aby ich nie zniszczyć.

Jak odśnieżać kostkę brukową za pomocą narzędzi

Absolutną podstawą przy odśnieżaniu jest regularność, dzięki której obowiązek ten nie zajmie nam wielu długich i męczących godzin. Zaoszczędzony czas będziemy mogli przeznaczyć na inne zajęcia lub relaks w fotelu, z gorącą czekoladą w ręku.

Do odśnieżania powinniśmy użyć takich narzędzi, które nie uszkodzą kostki brukowej. Najczęściej korzystamy z łopat do śniegu, które są zdecydowanie jednym z najwygodniejszych w użytku narzędzi. Przy zakupie łopaty powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej:

  • ciężar,
  • szerokość,
  • materiał, z jakiego wykonana jest łyżka i trzonek.

 

Łopata, którą wybierzemy, powinna być wytrzymała i lekka, ponieważ usuwany za jej pomocą śnieg i tak „dorzuci” nam ciężaru. Unikajmy łopat z metalowymi łyżkami, ponieważ kontakt z metalem nie służy kostce brukowej.

jak-odsniezac-kostke-brukowaDo odśnieżania małych powierzchni może nam się przydać nawet dmuchawa do liści, ale tylko wtedy, gdy śnieg nie jest zbity i mokry, tylko świeży.

Jeżeli do odśnieżenia mamy znacznie więcej, niż kilka-kilkanaście metrów kostki, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy odśnieżarki mechanicznej (elektrycznej lub spalinowej – przy dużych powierzchniach lepiej sprawdzi się spalinowa).

Odśnieżarka wyglądem przypomina kosiarkę i korzysta się z niej w bardzo podobny sposób – pchamy ją, a zbierany przez nią śnieg wyrzucany jest na bok, dzięki czemu w znacznie szybszy sposób odśnieżymy daną powierzchnię. Przy korzystaniu z odśnieżarki musimy jednak pamiętać o tym, aby prawidłowo wybrać kierunek odśnieżania – w końcu nie chcemy, aby wydmuchiwany przez nią śnieg zasypał odśnieżony przez nas już wcześniej teren.

Zdarzają się sytuacje, w których nie mamy miejsca na to, aby odrzucać śnieg na bok albo musimy odśnieżyć naprawdę duże metrażowo powierzchnie. W takich sytuacjach warto zastosować pług śnieżny. I nie mówię tutaj o wielkim pługu, który zajmuje się odśnieżaniem dróg i terenów publicznych, a o jego mniejszych odpowiednikach. Możemy wykorzystać kosiarkę typu traktorek - większość jej modeli ma możliwość zamontowania z przodu pługu. Dzięki temu odśnieżanie idzie o wiele szybciej i jest bardziej efektywne.


PAMIĘTAJ!

Skuteczne i prawidłowe odśnieżanie kostki brukowej z pewnością pomoże nam w zachowaniu nawierzchni w stanie niepogorszonym. Powinniśmy jednak pamiętać, że dużo też zależy od materiału, który wykorzystaliśmy do ułożenia nawierzchni, jego trwałości i mrozoodporności.


 

Jak odśnieżać kostkę brukową przy użyciu środków chemicznych

Środki chemiczne pomogą nam nie tyle odśnieżyć kostkę brukową, co pozbyć się z niej przede wszystkim oblodzenia. O jednej rzeczy musimy, ale to musimy pamiętać – nie wolno nam używać do tego soli. Oczywiście przyspiesza ona topnienie śniegu i lodu, ale niszczy nawierzchnię. Powstają na niej białe plamy i odbarwienia, które nie wpłyną pozytywnie na wygląd kostki i jej trwałość. Lepiej będzie, jeśli skorzystamy z chlorku magnezu. Dzięki niemu nie tylko bezpiecznie usuniemy śnieg oraz lód, ale też unikniemy odbarwień na kostce brukowej. Równie bezpieczny jest chlorek wapnia – jego działanie utrzymuje się nawet w naprawdę minusowych temperaturach (nawet do –30°C).

Generalnie jednak najprostszym i sprawdzonym sposobem, w jaki posiadacze nawierzchni z kostki brukowej radzą sobie z oblodzeniem, jest posypanie kostki piaskiem. Nie jest to środek chemiczny, tylko mineralny, który w żaden sposób kostce nie zaszkodzi. Jedyne utrudnienie, z jakim musimy się liczyć, to błoto/chlapa, która powstaje, gdy piasek miesza się z topniejącym podczas ocieplenia lodem.

GABI

Kostka brukowa - gdzie kupić?

Czytaj także: Nowe technologie budowy balkonu i tarasu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze