Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 18:24

Nasady kominowe – kiedy montować i jaką wybrać?

Nasady kominowe to urządzenia, które są montowane na szczytach kominów, by utrzymać prawidłowy ciąg powietrza. Jeżeli nasada dobrana jest nieprawidłowo albo w ogóle jej nie ma, w kominie może wytworzyć się ciąg wsteczny.
Nasady kominowe – kiedy montować  i jaką wybrać?

W kominach dymowych i spalinowych produkty spalania cofają się wtedy do wnętrza pomieszczeń zamiast wydostawać się na zewnątrz. Jeżeli ciąg wsteczny powstanie w kominie wentylacyjnym, komin zamiast usuwać zużyte powietrze będzie "zaciągał" do pomieszczeń powietrze z otoczenie. Gdy zjawisko to pojawi się w chłodniejsze dni, spowoduje to ich obniżenie temperatury we wnętrzu. Ale to nie jedyny problem z kominem, w którym ciąg jest zaburzony.

Brak odpowiedniego ciągu i ciąg wsteczny to przede wszystkim przyczyna pogorszenia jakości powietrza, którym oddychamy w mieszkaniu. W skrajnych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia domowników. Dlatego o dobry ciąg w kominach nie tyle warto, co po prostu należy zadbać. Nasady kominowe, jeżeli są odpowiednio dobrane, na pewno nam to ułatwią. W niektórych zaś sytuacjach ich montaż jest koniecznością. W nasadę wyposażyć powinniśmy komin, gdy:

  • jest on krótki;
  • ma niewielki przekrój;
  • wylot komina znajduje się poniżej kalenicy dachu;
  • połać, na której jest umieszczony, sąsiaduje z wysokimi drzewami albo budynkami bądź wysokimi wzgórzami;
  • teren, na którym stoi budynek, narażony jest na działanie silnych wiatrów często zmieniających kierunek;
  • budynek znajduje się na terenach, na których często wieją wiatry opadające*.

 

Choć podstawową funkcją nasad kominowych jest zapewnienie prawidłowego ciągu, nie możemy zapomnieć, że ich zadaniem jest także odstraszanie ptactwa i zapobieganie budowania przez nich gniazd na i w kominie Funkcję odstraszającą pełnią przede wszystkim części ruchome nasady.

 

Nasady kominowe – rodzaje

nasady-kominoweNa rynku wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nasad kominowych: stałe, obrotowe i samonastawne, hybrydowe.

Nasady stałe

Są zdecydowanie najtańsze ze wszystkich rodzajów nasad. Musimy jednak liczyć się z tym, że za niską ceną kryje się również niska wydajność.

Nasady tego typu nie zmieniają położenia względem wiejącego wiatru, nie posiadają też części ruchomych. Mają bardzo prostą konstrukcję, a ich działanie opiera się na wytwarzaniu podciśnienia w przewodzie kominowym.

Nasady obrotowe

Są znacznie wydajniejsze od nasad stałych. Ich konstrukcja wyposażona jest w części ruchome – wiatr ustawia je w odpowiedniej pozycji lub wprawia w ruch obrotowy w zależności od swojej siły.

Nasady samonastawne

Nazywane są również strażakami kominowymi. Nasady samonastawne są zdecydowanie najbardziej efektywnymi nasadami kominowymi i jednocześnie najdroższymi. Obracają się zgodnie z kierunkiem wiatru, wykorzystując jego siłę do wytwarzania podciśnienia w przewodach kominowych.

nasady-kominowePoza wymienionymi głównymi rodzajami nasad kominowych na rynku dostępne są także nasady hybrydowe oraz generatory ciągu. Pierwsze to w zasadzie nasady obrotowe wyposażone w silnik. Silnik uruchamia się w momencie, w którym zanika wiatr, a przestaje działać, gdy wraca prawidłowy ciąg powietrza. Generatory ciągu (tzw. nasady mechaniczne) zaś stosuje się do wspomagania wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz działania kominków. Urządzenia te posiadają wentylator, który znajduje się poza przewodem kominowym. Tłoczy on powietrze do kolektora, z którego jest ono wydmuchiwane przez szczelinę znajdującą się między obudową a wylotem kanału kominowego.

GABI, Foto: Darco

Ekspert radzi: Jak wybrać nasadę kominową?

Kamil Krawczyk, Prowent Lublin, www.hurtowniawentylacyjna.pl

Zacznijmy od tego, że musimy wybrać odpowiedni typ nasady ze względu na rodzaj komina. Ponieważ mamy kominy wentylacyjne i spalinowe, to musimy odpowiednio dopasować nasadę wentylacyjną albo spalinową. W obu przypadkach nasadę dobieramy do średnicy istniejącego komina. Oznacza to, że jeżeli komin jest o średnicy fi 200, nie powinniśmy go zawężać, dając nasadę średnicy fi 150.

Dopiero w dalszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czy chcemy nasadę samonastawną czy obrotową i z jakiego materiału. Na kominach spalinowych stosujemy najczęściej nasady samonastawne. Co do nasad obrotowych, tzw. turbowentów – stosujemy je przede wszystkim na kominach wentylacyjnych. Jest jednak pewien wyjątek: nasada TUZ marki Darco. Łożysko w tym urządzeniu znajduje się poza przepływem usuwanego czynnika (u góry nasady). Dzięki temu możemy montować je na kominach spalinowych, ale tylko wtedy, gdy odprowadzają spaliny z kotłów gazowych. Przy nasadach TUZ współpracujących z piecami gazowymi, warto przy tym mieć na uwadze zabezpieczenia przed nadmiernym ciągiem kominowym (stabilizatory ciągu).

Ponieważ spaliny zawierają agresywne substancje chemiczne, które mogą uszkodzić nasadę, do komina współpracującego z instalacją c.o., powinniśmy dobrać urządzenie z materiału odpornego na wpływ przetłaczanego czynnika. W większości przypadków jest to stal kwasoodporna. Jeżeli dom ogrzewamy za pomocą kotła na paliwa stałe, ważne jest też, aby łożysko nasady nie stykało się bezpośrednio ze spalinami. Dlatego w takich sytuacjach polecałbym Rotowent Dragon firmy Darco. Oprócz bezpiecznie umiejscowionego łożyska, nasada ta wyposażona jest w dodatkowy pierścień ograniczający dostęp zanieczyszczeń do mechanizmu nasady.

Pod względem materiału, z jakiego wykonana jest nasada, większy wybór mamy dobierając urządzenie do komina wentylacyjnego. Równie dobrze nasada taka może mieć ocynkowaną podstawę, a turbinę aluminiową (najpopularniejsze rozwiązanie wśród inwestorów), jak i wykonana może być z blachy kwasoodpornej, bądź też blachy malowanej według palety RAL.


*Wiatr opadający - co to takiego?

Wiatr opadający pojawia się, gdy z wyższych warstw atmosfery grawitacyjnie ku ziemi opadają cieplejsze albo zimniejsze niż otoczenie masy powietrza. Ciepłe wiatry opadające (feny) w różnych regionach świata określa się jako: chinook, Santa Ana, diabolo, zonda, bergwind. W Polsce ciepłym wiatrem opadającym jest wiatr halny. Zimne wiatry opadające (katabatyczne) natomiast to mistral, bora, oroshi, wiatr górski (tzw. nocny).

W kominach narażonych na działanie wiatru opadającego często dochodzi do zaniku bądź przyduszenia ciągu albo pojawia się ciąg wsteczny.


Czytaj także:

Problemy z wentylacją w mieszkaniu
Prawidłowy montaż komina systemowego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze