Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:14

Dom bez pozwolenia do 70 m2

Dom bez pozwolenia na budowę będzie mógł mieć 70 m2 w obrysie. Aby go wybudować, nie będziemy musieli zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy.
Dom bez pozwolenia do 70 m2

Pod koniec października Prezydent podpisał ustawę nowelizującą Prawo budowlane. Nowe rozwiązania wejdą w życie 2 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić w najbliższym czasie.

Wśród wprowadzonych zmian są te, które dotyczą możliwości budowy domu bez pozwolenia na budowę. Dotychczas było to możliwe zasadniczo tylko wtedy, gdy budynek miał 35 m2. Teraz bez zbędnych formalności wybudujemy dom o powierzchni do 70 m2. Zamiera realizacji takiego budynku wystarczy zgłosić do organów administracji architektoniczno-budowlanej. Ponieważ organ administracji budowlanej nie ma możliwości wniesienia sprzeciwu wobec takiej inwestycji, prace możemy rozpoczynać natychmiast po doręczeniu zgłoszenia.

Dom bez pozwolenia na budowę – jakie warunki musimy spełnić?

Warunkiem niezbędnym do wybudowania domu bez pozwolenia jest posiadanie własnej działki budowlanej. Działka powinna być objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeżeli MPZP jej nie obejmuje (albo gmina MPZP nie opracowała), nie może ona znajdować się w odległości większej niż 200 m od najbliższej istniejącej już zabudowy. Na budowę domu bez pozwolenia na działkach położonych w większej odległości nie uzyskamy po prostu warunków zabudowy.

Równie ważne jest ograniczenie powierzchni zabudowy, jaką możemy przeczyć na dom bez pozwolenia na budowę, a także liczba kondygnacji. Powierzchnia domu nie może być większa niż 70 m2 w obrysie na gruncie, a obszar jego oddziaływania musi w całości mieścić się na działce, na której ma być wybudowany.

Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, wprowadzono ograniczenie, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m. W praktyce budowlanej przyjmuje się, że dopuszczalna rozpiętość belek w stropie drewnianym, liczona w świetle ścian, wynosi 6 m.

Maksymalna powierzchnia użytkowa domu zaś, gdy dom będzie dwukondygnacyjna, może wynosić:

  • 140 m2, jeżeli możemy wybudować dom z dachem płaskim (decydujący jest tu MPZP bądź warunki zabudowy);
  • 90 m2, gdy dach planowanego domu będzie skośny.

Obliczać ją będzie się w następujący sposób:

  • pomieszczenia lub ich części o wysokości równej lub większej 2,20 m uwzględnia się w obliczeniach w 100%;
  • pomieszczenia lub ich części o wysokości od 1,40 m do 2,20 m uwzględnia się w 50%;
  • pomieszczenia lub ich części o wysokości poniżej 1,40 m pomija się w obliczeniach.


UWAGA! Jeżeli dom będziemy budować bez zatrudniania kierownika budowy, po zakończeniu budowy wszystkie pomiary będziemy musieli przeprowadzić sami. Inwestor ma również obowiązek dokonać geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po zakończeniu budowy będzie musiał wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.


Ważnym ograniczeniem jest także zastrzeżenie ustawodawcy, że dom bez pozwolenia na budowę będzie można zrealizować tylko na potrzeby własne. W praktyce oznacza to, że będziemy musieli w tym domu mieszkać i nie wolno nam będzie go na przykład wynajmować.


UWAGA! Na każde 500 m2 działki można będzie postawić jeden dom bez pozwolenia do 70 m2. 


Jakie dokumenty trzeba zgromadzić przed zgłoszeniem?

Jeżeli działka, na której chcemy wybudować dom bez pozwolenia na budowę znajduje się na terenie objętym MPZP, wystarczy, że do organów administracji architektoniczno-budowlanej dostarczymy zgłoszenie naszej inwestycji wraz z niezbędną dokumentacją. Potrzebne nam będzie:

  • zgłoszenie budowy,
  • projekt architektoniczno-budowlany domu, zrealizowany zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, MPZP bądź uzyskanymi warunkami zabudowy. Składamy go w 3 egzemplarzach,
  • projekt zagospodarowania działki,
  • pozwolenia i uzgodnienia, które wymagane są przepisami odrębnych ustaw (np. z dostawcami mediów),
  • oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania działką na cele budowlane,
  • oświadczenie, że planowana budowa służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych (składamy je pod rygorem odpowiedzialności karnej),
  • oświadczenie, że inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową, jeśli postanowi nie zatrudniać kierownika budowy,
  • oświadczenie, że dostarczona dokumentacja jest kompletna,
  • warunki zabudowy, jeżeli musieliśmy je uzyskać,
  • opłata skarbowa do wniosku.

 

Jeżeli działka znajduje się na terenie, dla którego nie ma MPZP, w urzędzie gminy albo miasta, na obszarze której leży nasza działka, musimy uzyskać warunki zabudowy. Zgodnie z nowymi przepisami powinniśmy otrzymać je w nieprzekraczalnym terminie 21 dni. Zwłoka ze strony urzędu będzie karana – za każdy dzień zwłoki urząd zapłaci nam 500 zł.

Zgłoszenia dokonujemy w:

  • urzędzie starostwa powiatowego, pod który podlega obszar ze znajdującą się na nim naszą działką,
  • wydziale do spraw architektoniczno-budowlanych urzędu miejskiego, jeżeli nasza działka znajduje się na obszarze miasta na prawach powiatu.

UWAGA! Budowę domu bez pozwolenia do 70m2 możemy zgłosić:

  • osobiście, składając wszystkie dokumenty odpowiednio w urzędzie starostwa bądź wydziale ds. architektoniczno-budowlanych urzędu miasta;
  • przez interent.

Do budowy domu możemy przystąpić natychmiast, po doręczeniu zgłoszenia, jeżeli wcześniej o planowanym terminie rozpoczęcia robót poinformowaliśmy:

  • nadzór budowlany,
  • projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem.

EA

CZYTAJ TAKŻE: Dom bez pozwolenia do 70 m2 - wkrótce bezpłatne projekty

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze