Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 02:47

Czyste Powietrze – w wakacje nowa odsłona programu

Czyste Powietrze w wakacje tego roku zaczną wspomagać banki, które będą udzielać kredytów antysmogowych dotowanych z programu. Wniosek o dotację złożymy razem z wnioskiem o kredyt.
Czyste Powietrze – w wakacje nowa odsłona programu

O ewentualnym udziale banków w realizacji programu Czyste Powietrze mówiło się już rok temu. W te wakacje stanie się to faktem. Alior, BNP Paribas, Bank Ochrony Środowiska, Credit Agricol, Santander Consumer Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone banki spółdzielcze oraz bank SGB nawiązały współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będą one udzielać kredytów antysmogowych i wraz z wnioskiem o ich przyznanie przyjmować wnioski o dotację do kredytu.

Kredyt atnysmogowy ma być atrakcyjny

Warunkiem, jaki NFOŚiGW postawił bankom, które chcą się włączyć do realizacji programu Czyste Powietrze, była atrakcyjność kredytów antysmogowych. Będą to kredyty komercyjne, ale z niskim oprocentowaniem oraz długim okresem spłaty. Ich poręczycielem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Do końca 2022 roku wartość zaplanowanej akcji kredytowej m przekroczyć 3 mld zł. NFOŚiGW ze swojej strony daje 1,5 mld zł na dotacje.

Ułatwieniem dla zainteresowanych kredytem antysmogowym i dotacją są też przyjęte zasady składania wniosków. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z takiego kredytu, złoży w banku w „jednym okienku” oba wnioski: o kredyt i dotację do kredytu, jednocześnie. Wniosek o dotację bank przekaże do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po pozytywnej decyzji WFOŚiGW dotacja będzie wypłacana na bankowe konto i zmniejszy zaciągnięty kredyt.

 

Nadchodzi prefinansowanie

Największe problemy z wymianą tzw. kopciuchów na nowoczesne urządzenia grzewcze i mają osoby o najniższych dochodach. W gminach funkcjonuje już co prawda program Stop Smog, z którego korzystać mogą tylko osoby o niskich dochodach na członka rodziny, ale dla wielu z nich przedsięwzięcia termomodernizacyjne ciągle są zbyt kosztowne. Dlatego rząd planuje dla nich zwiększenie skali finansowania do 90% i wprowadzenie prefinansowania zadań z zakresu modernizacji termicznej budynków.

Aby stało się ono faktem, trzeba je dostosować do zasad wydawania środków publicznych. Kluczowe będą także rozmowy z Bankiem Światowym, który rekomendował Komisji Europejskiej korektę programu walki ze smogiem na naszym kontynencie. Dlaczego decyzje muszą zapaść poza Polską? Dlatego, że ponad 3 mld euro na program Czyste Powietrze ma pochodzić z Funduszu Odbudowy. Program ma być zasilany także z Funduszu Spójności, ale tu kwota nie jest jeszcze znana.

EA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze