Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:54

Co warto wiedzieć o sadzeniu iglaków naokoło posesji?

Drzewka i krzewy iglaste to popularne rośliny ogrodowe, które nie tylko cieszą oczy, ale również są proste w utrzymaniu. Doskonale sprawdzają się one w roli zielonego muru wokół posesji, który zabezpieczy nas przed wzrokiem osób niepożądanych. O czym należy pamiętać przy ich sadzeniu? Kiedy sadzić iglaki?
Co warto wiedzieć o sadzeniu iglaków naokoło posesji?

 

Czas sadzenia iglaków uzależniony jest od tego, czy wybierzemy rośliny hodowane w doniczce

 

czy może wykopane z gruntu bezpośrednio przed sprzedażą. Iglaki nabyte w pierwszej formie można sadzić przez cały sezon, od wiosny do jesieni.

 

W drugim przypadku najlepszym czasem będzie okres od połowy kwietnia do połowy maja,

  zanim rośliny wypuszczą zielone pąki lub okres od połowy sierpnia do połowy października.  Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, czyli sadzenie przed jesienią, należy pamiętać, że roślina musi się w tym czasie zakorzenić w nowym miejscu, dlatego nie powinniśmy sadzić ich w okresie suszy i upałów.

 

Jak sadzić iglaki?

Iglaki sadzimy w odpowiednio przygotowanych dołach – optymalny dół powinien mieć średnicę dwa razy większą od bryły korzeniowej. Przed umieszczeniem sadzonki, dół wypełniamy do połowy mieszaniną kompostu i ziemi ogrodowej. Po włożeniu rośliny, korzeń zasypujemy resztką mieszkanki i wyrównujemy z powierzchnią gruntu. Dobrą metodą jest również sadzenie „w błoto”. Po włożeniu rośliny do dołka i zasypianiu go do połowy ziemią, resztę wypełniamy wodą. Po jej wsiąknięciu uzupełniamy dół ziemią, ponownie podlewamy i ubijamy. Na koniec robimy wokół rośliny zagłębienie o średnicy od 50 do 100 cm, którego wypełniamy ściółką – będzie ono służyło jako zbiornik wody. Jeśli rośliny sadzimy w jednej linii, na przykład wzdłuż ogrodzenia posesji, powinniśmy zachować między nimi stosowne odstępy. W przypadku drzew iglastych wynoszą one od 3 do 5 metrów (licząc od pnia), zaś w przypadku krzewów – od 1 do 3 metrów. Jeśli sadzimy obok siebie rośliny płożące, powinniśmy umieszczać je nie gęściej niż do 3 sztuk na metr kwadratowy powierzchni.

Pielęgnacja iglaków po posadzeniu

Świeżo posadzone iglaki potrzebują czasu żeby się ukorzenić – zanim to nastąpi są bardzo delikatne i podatne na wysokie temperatury oraz wiatr. -Jeśli sadzimy je w nasłoneczniony miejscu, powinniśmy ochronić je przed nadmiernym wpływem promieniowania, wykorzystując w tym celu gęstą siatkę lub włókninę rozpostartą na żerdziach – wyjaśnia pan Andrzej Krzysiak, prowadzący własne gospodarstwo szkółkarskie w Spiczynie - Drzewka i krzewy warto podeprzeć tyczkami, by zabezpieczyć je przed wiatrem. Oczywiście nie zapominamy o regularnych podlewaniu, w celu zapobiegania wysychaniu rośliny, szczególnie w okresie suchym

Andrzej Krzysiak

 

Gospodarstwo Szkółkarskie

Kijany 27a
21-077 Spiczyn

81 75 77 593
[email protected]

www.iglaki.agro.pl

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze