Kruszywa w ogrodzie

  • 20.02.2021, 20:50
Kruszywa w ogrodzie
​​​​​​​W ogrodach i na nawierzchniach przydomowych z doskonałym efektem stosować można nie tylko kostkę brukową. Równie atrakcyjne wizualnie i praktyczne są także różne kruszywa.

Kruszywa to wręcz niezbędny element ogrodu. Są piękne, funkcjonalne i... wymagające. Mówiąc to, mamy na myśli sposób ich wykorzystania w ramach projektu ogrodu. Jedne nadają się bardziej na drogi i ścieżki, inne zaś mogą być doskonałym uzupełnieniem ogrodowych kompozycji, np. przy wodnym oczku albo tarasowych rabatach. Najważniejsze jest przemyślane stosowanie i dobór kruszyw pod względem ich rodzaju, kolorystyki, grubości frakcji – tak by tworzyły harmonię z pozostałymi elementami ogrodu.

Żwiry

Dystrybutorzy kruszyw ogrodowych mają bogatą ofertę tego typu produktów. Bez wątpienia ich wyliczanie należy zacząć od żwiru. To i atrakcyjny wizualnie, i praktyczny materiał mogący znaleźć się na terenie przydomowego ogrodu.

Żwir występuje w różnych odmianach, co zwiększa możliwości jego zastosowania w aranżacji przestrzeni. Bogata kolorystyka, w tym różne odcienie szarości, beżu, kremu, piasku, dają projektantom duże pole manewru. Najpopularniejsze są żwiry szare, choć w praktyce są to mieszanki o barwie szarej i piaskowej, co daje ciekawy efekt wizualny. Są też żwiry kolorowe – od jasnych, prawie białych, przez pastelowe aż po mocno nasycone w odcieniach brunatno-czerwonych.

Nie będziemy się wdawali w naukowe dociekania o pochodzeniu tych kruszyw i procesach, które spowodowały w efekcie taki, a nie inny ich kształt i barwę. Dość powiedzieć, że to świetny materiał do ogrodów w typie naturalistycznym, gdzie najważniejszymi są rośliny z dopełnieniem w postaci małej architektury ogrodowej.

kruszywa w ogrodzie

Grysy

Kto nie słyszał o grysie żółtym, niech kontynuuje lekturę tekstu! To kruszywo o ciepłej, przyjemnej, naturalnej barwie, co samo w sobie jest zaletą i elementem energetyzującym nasz ogród i nas samych. Świetnie nadaje się na alejki, do oczka wodnego albo na skalniak. Żółta barwa podoba się raczej powszechnie, a do tego pasuje do licznych aranżacji i kombinacji projektowych.

Natura ma jednak różne oblicza i nie inaczej jest z grysem. Oprócz żółtego, stworzyła również grys grafitowy. Barwa może nawiązywać do niektórych rodzajów ziemi, roślinności, stanowi też ciekawy kontrast, jeśli ten grys umieścimy przy elementach w odmiennej kolorystyce.

Warto odnotować, że istnieje też grys czarno-biały. Można go wykorzystywać do twórczych, klasycznych w wyrazie, może nieco surowych i nastrojowych, ale wciąż pięknych aranżacji ścieżek czy pozostałych terenów ogrodowych.

Spokojne, łagodne akcenty uzyskamy dzięki grysowi biało-kremowemu, który świetnie wpisze się w roślinność o podobnie łagodnych, pastelowych akcentach wizualnych. A kto ponad melancholie pasteli lub czerni i bieli woli żywiołowość, niech wykorzysta grys zielony, a wraz z nim – świeżość, wzrost, witalność i nowe życie.

Warto też wykorzystać grys perłowy – o jasnej, świetlistej, bardzo szlachetnej barwie. To z kolei taki „królewski” akcent.

Keramzyt, piasek i otoczaki

Keramzyt to kolejna propozycja ogrodowa. Fachowcy zwracają uwagę na lekkość i odporność tego kruszywa oraz jego walory dekoracyjne. Kolorystyka, nawiązująca do barw ziemi i niektórych (części) roślin, aż się prosi o wykorzystanie go w ogrodzie.

Równie naturalne akcenty da nam piasek – prosty, piękny, zwyczajny, ale pełen uroku materiał, świetnie wyglądający przy roślinach czy na alejkach.

Otoczaki to, wbrew pozorom, nie tylko propozycja rodem z wiejskich, rustykalnych rozwiązań, ale mogą mieć bardzo „arystokratyczną” wymowę. Chodzi tu o śnieżnobiałe marmurowe otoczaki – według fachowców najbielszy marmur na świecie, stosowany już w starożytności. Takie kamienie pasują do bardzo modnych obecnie ogrodów, a przynajmniej ich części, w typie śródziemnomorskim, gdzie będą szlachetnym, kontrastowym w barwie elementem na rabacie czy w okolicy oczka wodnego. Podobną funkcję do białych mogą pełnić też otoczaki czerwone (w rzeczywistości są bardziej pomarańczowe) i bordowo-białe.

 

JL

W tekście wykorzystałem informacje z firmy Cemex (www.kruszywaogrodowe.pl)

html_html_44

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe