Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 22:11

Ulga termomodernizacyjna za 2020 r.

Ulga termomodernizacyjna rozliczana jest razem z podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przysługuje także przedsiębiorcom. Aby z niej skorzystać, trzeba jednak spełniać określone warunki.
Ulga termomodernizacyjna za 2020 r.

Autor: Baumit

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom i współwłaścicielom termomodernizującym istniejące budynki jednorodzinne. Właściciel może być osobą fizyczną bądź przedsiębiorcą. Ulgę odpisuje się bowiem od dochodów wykazywanych w PIT 36, PIT 37, PIT-36l lub PIT-28. Odpisać można jednak tylko te wydatki, które właściciel faktycznie poniósł i posłużyły one sfinansowani zakup materiałów bądź usług znajdujących się w wykazie opublikowanym w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.

Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. łącznie na wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne, które realizuje jeden podatnik. Ulgę termomodernizacyjną wykazuje się w formularzu PIT/0 i odlicza się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.

Ulga termomodernizacyjna a środki z PCP

Wydatki, które inwestor sfinansował środkami z dotacji z PCP, nie podlegają odliczeniu. Zgodnie z ordynacją podatkową bowiem podatnik odliczyć może tylko tyle, o ile pomniejszył swój dochód. Dotacja zaś te wydatki inwestorowi zrefinansowała, a więc nie uszczupliły one w rezultacie jego dochodu.

Do wydatków, które podatnik zamierza odliczyć, nie uwzględnia się kosztu zakupu materiałów i usług sfinansowanych środkami z dotacji z Programu Czyste Powietrze.

Foto: Baumit

Czytaj więcej w artykule: Ulga termomodernizacyjna i dotacje z PCP.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze