Aranżacja wnętrz: Od nadmiaru oczy bolą

  • 01.02.2021, 12:33 (aktualizacja 01.02.2021, 12:43)
Aranżacja wnętrz: Od nadmiaru oczy bolą Domar
Aranżacja wnętrz nie polega na gromadzeniu wszystkiego, co nam się podobna. Efekty takiego nadmiaru widoczne są niestety dopiero wtedy, gdy wnętrze jest już urządzone. Jakich zasad trzeba zatem przestrzegać, aby nie kreować chaosu?

Przygotowując się do aranżacji wnętrz przeglądamy katalogi, strony internetowe, myszkujemy po sklepach i podglądamy, jak urządzili się nasi znajomi. Wszystko po to, aby wybrać jak najbardziej topowe i najładniejsze elementy. Chcemy, żeby nasze pomieszczenia były ładne i robiły wrażenie na przyjaciołach. Niestety nie zawsze osiągamy zamierzony efekt. Bardzo często dlatego, że nie zachowaliśmy umiaru, wybierając kolory, faktury i stylistykę mebli, ścian, podłóg i dekoracji. Podpowiadamy, jakich zasad przestrzegać, aby nie przesadzić z doborem poszczególnych elementów aranżacji pomieszczenia.

Aranżacja wnętrza zgodna z możliwościami

Zanim zaczniemy wybierać elementy aranżacji danego pomieszczenia, powinniśmy dokładnie przeanalizować jego powierzchnię. Zarówno pod względem rozmiaru, jak i kształtu. Ważne jest także rozlokowanie okien i ich wielkość, obecność załamań, filarów czy skosów. Czynniki te mają decydujące znaczenie dla rozlokowania mebli oraz doboru koloru ścian, ewentualnych dekorów na ścianie oraz koloru podłogi i układanych na niej dywanów oraz chodników.

W małych, ale dobrze doświetlonych wnętrzach, kolor ścian może być nieco ciemniejszy i w chłodniejszych barwach. Możemy pokusić się nawet o jakiś większy dekor na ścianie. Podłoga nie powinna jednak być jednak zbyt ciemna, żeby nie zmniejszać optycznie pomieszczenia.

Jeżeli do wnętrza nie dociera zbyt dużo naturalnego światła, aranżując je powinniśmy korzystać przede wszystkim z jasnych barw. Dotyczy to zwłaszcza dużych powierzchni, a więc ścian i podłogi. W jasnych barwach powinny być też zasłony, bo one także stanowią dużą powierzchnię, zwłaszcza gdy są rozsunięte.

Duże pomieszczenia dają wprawdzie więcej swobody w aranżacji, ale i tu nie możemy przesadzać. Zwłaszcza gdy chodzi o paletę stosowanych barw i faktur. Z dwóch powodów. Po pierwsze, zbyt duża ich różnorodność może przyprawić o ból głowy. Po drugie, im więcej barw i faktur, tym trudniej dobrze je ze sobą zestawić.

Aranżacja wnętrza zgodna z potrzebami

Przestrzeganie tej zasady jest szczególnie ważne, gdy wybieramy meble do danego pomieszczenia. Decydująca jest tu jego funkcja, bo to od niej zależy rodzaj wyposażenia. Planując zakup poszczególnych jego elementów, pamiętajmy jednak, że najważniejsze są nasze faktyczne potrzeby.

Jeżeli nasz salon łączy się na przykład z jadalnią a nasza rodzina to klasyczne 2+2, goście zaś w większej liczbie odwiedzają nas dwa, trzy razy do roku, przy okazji większych uroczystości, nie potrzebujemy dużego stołu. Lepszym rozwiązaniem jest stół rozkładany, który na co dzień zajmuje mniej miejsca. Warto też zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy razem z takim stołem kupować komplet 12 krzeseł. Może wystarczą nam 4, a może 6. Wszystko zależy od tego, jak wielu gości będzie korzystało z tego stołu, gdy będzie rozłożony i czy w tej samej albo podobnej stylistyce nie można kupić stołków, z których w zwykłe dni będziemy korzystali w kuchni. A może dzieci w rodzinie są na tyle małe, że lepiej i wygodniej byłoby im podawać posiłki na ławie przy kominku?

Generalnie, pamiętać powinniśmy, że nagromadzenie mebli w jakimkolwiek pomieszczeniu źle wpływa na jego funkcjonalność. Po takim „zagraconym” wnętrzu trudno się poruszać, nie robiąc sobie krzywdy. Nie lada wyzwaniem jest też utrzymanie go w czystości. Zbyt dużo przedmiotów zgromadzonych w jednym pomieszczeniu zmniejsza też jego estetykę. Jeżeli we wnętrzu jest dużo elementów, zaczynają one między sobą konkurować. W efekcie pogarsza się nasza zdolność do koncentracji i spada samopoczucie.

Kwestia zbyt dużego nagromadzenia elementów wyposażenia we wnętrzach wiąże się również z brakiem ergonomii i proporcji. Wyraźnie czujemy to, korzystając z kuchni, ale ważne jest także w sypialni czy salonie. Gdy mebli i różnych innych przedmiotów w pomieszczeniu jest dużo, trudno ustawić tak, aby korzystanie z nich było naprawdę komfortowe. Zwykle coś stoi za daleko, coś zostaje przesłonięte albo zastawia przejście do innego pomieszczenia.

Nie goń za trendami!

Trendy w aranżacjach wnętrz, tak samo jak i w modzie, zmieniają się bardzo szybko. Nie warto zatem kurczowo ich się trzymać, bo one za chwilę będą nieaktualne, a nasza aranżacja z zostanie z nami na dłużej.

Jeżeli chcemy z naszą aranżacją być „na czasie”, wnętrze powinniśmy wyposażyć w neutralne meble, podłogi i kolory ścian. Designerskie powinny być natomiast różnego rodzaju dodatki: dekoracje, tkaniny czy oświetlenie.

EA


 

html_html_44

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe