Nowe wymagania techniczne dla ścian zewnętrznych

  • 21.01.2021, 11:51 (aktualizacja 29.01.2021, 12:12)
Nowe wymagania techniczne dla ścian zewnętrznych
Nowe warunki techniczne stawiają ścianom zewnętrznym zaostrzone wymagania. Teraz nowe budynki mieszkalne muszą spełniać wymagania budownictwa energooszczędnego. Co to znaczy?

Zmiany w warunkach technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie na działce obowiązują od 31 grudnia 2020 roku. To ostatni etap podnoszenia wymagań względem budownictwa mieszkaniowego, które wprowadziła nowelizacja przepisów budowlanych w 2013 roku. Spełniając zaostrzone parametry techniczne, będziemy teraz budować domy co najmniej energooszczędne. A to możliwe jest tylko wtedy, gdy wszystkie przegrody zewnętrzne: ściany, okna, podłogi na gruncie itp., muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami ciepłochronnymi.

Aby spełnić wymagania domu energooszczędnego, budynek musi mieć odpowiednio skonstruowane przegrody oddzielające jego wnętrze od otoczenia. Stąd taki nacisk na parametry termoizolacyjne ścian, dachów, podłóg, stropów i stolarki otworowej, który określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Zgodnie z nowymi warunkami technicznymi nie może on być wyższy niż [W/m2 x K]:

  • 0,2 W/m2·K dla ścian zewnętrznych w standardzie NF40;

  • 0,12 W/m2·K dla ścian zewnętrznych w standardzie N15.

 

Ściany zewnętrzne o tak wyśrubowanym współczynniku U, muszą mieć odpowiednią konstrukcję. Jeszcze kilkanaście lat temu w ścianach murowanych warstwowych na przykład za zatrzymanie ciepła w domu odpowiadał zarówno mur, jak i docieplenie. Producenci prześcigali się w więc w promowaniu współczynnika U elementów, z których wykonuje się mur. Styropian i wełna wydawały się mieć drugorzędne znaczenie. Obecnie zaś ciepłochronność muru niewielkie znaczenie, izolacyjność cieplna zastosowanego materiału dociepleniowego jest zaś na pierwszym planie.

Specjaliści z branży przewidują, że konstrukcja ścian będzie zmieniać się nadal. Ich zdaniem największy potencjał ma w tym zakresie termoizolacja. I dobrze, bo ze względu na WT21 grubość standardowych materiałów dociepleniowych wzrośnie. Szacuje się, że będzie to 2 cm dla docieplenia ścian zewnętrznych i 4 cm dla dachu. A to oznacza, że trzeba pracować nad materiałami, które warstwę termoizolacji pozwolą odchudzić. Już dziś płyty XPS, fenolowe, PUR i PIR są cieńsze niż styropian EPS czy płyty z wełny mineralnej, a mają lepsze współczynniki ciepłochronne.

 

Więcej informacji w artykule na stronie naszego Fachowca Lubelskiego pt. WT21: Ściany zewnętrzne

 

 

html_html_44

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe