Pokój na poddaszu

  • 22.12.2020, 14:09 (aktualizacja 17.03.2021, 10:53)
Pokój na poddaszu
Na poddaszu można urządzić każde domowe pomieszczenie. Jego aranżacja to rzecz gustu, ale o funkcjonalności kuchni, salonu czy gabinetu na poddaszu decyduje odpowiednie doświetlenie światłem naturalnym i komfort termiczny we wnętrzu pod dachem. A o to w dużej mierze zależy od zamontowanych okien połaciowych.

Przestrzeń naszych marzeń

Wiele osób marzy o pokoju z widokiem na gwiazdy. Gdy jest on na poddaszu, to żaden problem, wystarczy łóżko bądź fotel ustawić w pobliżu okna połaciowego. Wybierając je, pamiętajmy jednak, że podstawową funkcją każdego okna jest doświetlenie wnętrz światłem naturalnym i ich ochrona przed warunkami zewnętrznymi. Może to i mało romantyczne, ale źle dobrane okna dachowe mogą nasze marzenia zamienić w koszmar.

Wrażenia estetyczne są oczywiście istotne, niemniej przy projektowaniu wnętrz na poddaszu w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o komfort użytkowania tej przestrzeni. Czynnikiem, który o tym decyduje, jest odpowiednia temperatura panująca we wnątrzach. Nie od dziś wiadomo, że ma ona znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Ponieważ poddasze nagrzewa się łatwiej i wychładza szybciej niż pozostałe kondygnacje budynku, tym bardziej powinniśmy zadbać o bilans cieplny znajdujących się tam pomieszczeń. Istotna zatem będzie zarówno odpowiednia izolacja termiczna ścian i dachu, jak i parametry termoizolacyjne okien dachowych. Najlepiej pod względem sprawdzą się okna wyposażone w szyby niskoemisyjne o niskim współczynniku przenikania ciepła, takie jak ECLAZ firmy Saint-Gobain Glass.

Światło warunkiem zadowolenia

Niezależnie od tego, czy urządzamy sypialnię, gabinet czy łazienkę powinniśmy zadbać o maksymalne doświetlenie pomieszczenia. Każdy z nas z własnego doświadczenia wie, jaki wpływ na nasze samopoczucie ma światło naturalne. Gdy świeci Słońce, rośnie nasz optymizm i chęć do działania, a życie wydaje nam się przyjemniejsze i łatwiejsze. Promienie słoneczne korzystnie działają także na nasz organizm. Ludzki wzrok przystosowany jest przecież do pracy w naturalnych warunkach. Rośnie nasza odporność, bo organizm syntezuje witaminę D… itd.

Wybierając okna dachowe pamiętajmy jednak, że dostęp do światła nie wynika jedynie z ich gabarytów. Istotne jest także rozmieszczenie okien dachowych względem stron świata oraz materiał, którym są szklone. Im większą przepuszczalnością światła słonecznego będzie się charakteryzować szyba, tym lepiej. A to oznacza, że wybrane okna powinny mieć wysoki współczynnik Lt. I tu znowu godnym polecenia są szyby ECLAZ o Lt = 77%).

Akustyka też jest ważna

Gdy jesteśmy tuż pod dachem, intensywniej niż w innych częściach domu docierają dźwięki wywoływane przez zjawiska pogodowe. Deszcz szumi głośniej, grad tłucze się o szyby i dach, wiatr gwiżdże po rynnach, grzmoty dudnią, jakby świat się walił itp. To może nas dekoncentrować, powodować naszą irytację czy wywoływać strach. Na szczęście i na to jest sposób. Na rynku dostępne są bowiem okna dachowe z szybami powlekanymi specjalną folią akustyczną (np. szkło laminowane ECLAZ STADIP SILENCE). Ich zastosowanie nie wyeliminuje zewnętrznych hałasów, ale na pewno ograniczy docieranie dźwięków z otoczenia do naszego wymarzonego wnętrza na poddaszu.

Zdjęcia: Saint-Gobain Glass

 

OKNA DACHOWE - gdzie kupić w Lublinie?

Lista polecanych firm

html_html_44

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe