Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 02:02

AIC POLECA: Rolety zewnętrzne – wybierz swój rodzaj

Zwykłe, ocieplone, antywłamaniowe, automatycznie sterowane… Rodzajów rolet zewnętrznych jest tak dużo, że bez problemu każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb. Najważniejszym kryterium wyboru jest jednak sposób ich montażu.
AIC POLECA: Rolety zewnętrzne – wybierz swój rodzaj

 

Sposób montażu to bardzo ważne kryterium wyboru rolet zewnętrznych. To on decyduje bowiem o tym, na jakim etapie budowy domu trzeba rolety zamontować. Niektóre rodzaje można zainstalować w domach już istniejących, inne wyłącznie w trakcie budowy budynku.

Generalnie, ze względu na sposób montażu wyróżnia się cztery rodzaje rolet zewnętrznych. Producenci stosują wobec nich różne nazewnictwo, ale najbardziej rozpowszechniony jest podział na rolety: adaptacyjne, nadstawne, podtynkowe i nadprożowe.

Rolety adaptacyjne

Przez niektórych producentów nazywane także natynkowymi albo elewacyjnymi. To najbardziej popularny wśród inwestorów rodzaj rolet zewnętrznych. Kasetę rolet adaptacyjnych najczęściej mocuje się do ściany nad oknem za pomocą kotew osadzonych w warstwie muru a prowadnice po bokach wnęki okiennej. Istnieją także systemy (tzw. wnękowe), które montuje się do ramy okna. Zarówno rolety naścienne, jak i wnękowe mogą być instalowane na etapie budowy, jak i w domach już istniejących. Specjaliści zalecają jednak przeprowadzenie ich montażu po wykończeniu ścian zewnętrznych warstwą elewacyjną. Jeżeli wykonamy go wcześniej, gdy gotowa jest tylko warstwa docieplenia, istnieje ryzyko uszkodzenia i zabrudzenia kasety.

Wybierając rolety adaptacyjne, inwestor musi liczyć się z tym, że kasetę będzie na fasadzie łatwo zauważyć. Mankamentem tego rodzaju urządzeń jest też i to, że na wystającej kasecie osadza się brud, zalegają wody opadowe i śnieg. W efekcie w jej sąsiedztwie po pewnym czasie pojawią się naloty na elewacji. Jeżeli planujemy wyposażyć taką roletę w system sterowania elektrycznego lub zdalnego, instalacje te trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zamarzaniem.


 

Rolety nadstawne

 

Rolety nadstawne (nazywane też naokiennymi, nakładanymi albo nasadkowymi) wymagają powiększenia otworu okiennego. Dlatego najlepiej zdecydować się na nie w fazie projektowania budynku. W obiektach powstających można zaplanować je jeszcze wtedy, gdy nadproża okienne nie zostały wykonane. W budynkach już istniejących montuje się wyłącznie podczas wymiany okien bądź renowacji obiektu.

Zaletą rolet nadstawnych jest uzyskany efekt wizualny. Takie rolety są prawie niewidoczne i wydają się być częścią okna. Dla wielu inwestorów ich ważnym atutem jest także łatwość zautomatyzowania ich obsługi. Z drugiej strony – kaseta i prowadnice ograniczają doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Może to okazać się bardzo niekorzystne wtedy, gdy roletę nadstawną chcemy zamontować w niewielkich oknach, w oknach od strony północnej czy częściowo zacienianych np. drzewami. Trudny do wykonania jest też prawidłowy montaż okna z zamocowaną do niego roletą. Ryzyko powstawania mostków cieplnych dotyczy zwłaszcza górnej strefy okna, tam gdzie znajduje się kaseta.


Rolety podtynkowe

Często nazywa się je także roletami do zabudowy, ponieważ kasetę ukrywa się w nadprożu okna, przykrywa warstwą docieplenia i tynkuje wraz z całą ścianą. Oznacza to zarazem, że o zamiarze ich zastosowania inwestor powinien uprzedzić architekta bądź projektanta. Żeby tak ukryć rolety podtynkowe, trzeba zatem odpowiednio zaprojektować i nadproże, i warstwę termoizolacyjną ścian.

Rolety podtynkowe można zamontować także w budynkach już istniejących, wymaga to jednak wymiany stolarki okiennej i ingerencji w substancję muru i nadproża okiennego.

Za największą zaletę rolet podtynkowych inwestorzy uważają zwykle efekt wizualny. Taka roleta jest widoczna tylko wtedy, gdy pancerz jest rozwinięty. Łatwo też wyposażyć ją w system sterowania. Mniej docenianym, ale bodajże najważniejszym walorem rolet zewnętrznych jest ograniczenie ryzyka powstawania mostków cieplnych podczas ich montażu.

 

Rolety nadprożowe

W katalogach producenci zwykle oznaczają je symbolem RKS albo SKN. Trzeba je przewidzieć na etapie stanu surowego, ponieważ kaseta jest całkowicie ukryta w ścianie. Równocześnie pełni rolę nadproża, montowanego nad otworem okiennym. Jest wykonana z ceramiki i warstwy termoizolacyjnej albo utwardzonego styropianu, wzmacnianego stalowymi prętami.

Montaż rolet nadprożowych odbywa się etapami. Na etapie wznoszenia ścian „obsadza się” kasetę, a podczas montażu okien prowadnice i trawersy. Na końcu montuje się pancerz, systemy sterowania i klapy rewizyjne.

Rolety nadprożowe mają bezpośredni wpływ na właściwości ciepłochronne budynku. Do ich montażu najlepiej zatem zatrudnić doświadczoną i rzetelną firmę. Niewłaściwie dobrane klapy rewizyjne, prowadnice, trawersy czy wielkość kasety, mogą stać się przyczyną utraty dużej ilości ciepła w okresie zimowym.

 

 

 

21-040 Świdnik , ul Sosnowa 3

Tel.: 81 532 18 82; mobile: 512 273 666

mail: [email protected]; aic@go3pl; [email protected]

www.aic.lublin.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze