Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 06:41

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym to bardzo dobre rozwiązanie dla domów, w których mieszkańcy przebywają długo. Większość takich urządzeń zainstalowana jest w budynkach o niskich stratach ciepła. i to z myślą o nich projektowane są nowoczesne wkłady kominkowe.
  • Źródło: https://www.kominki.org/
kminki-z-plaszczem-wodnym
Hoxter, model Ecka 67/45/51 W

O ile w minionych latach ludzie często stawiali na gazowe lub elektryczne metody ogrzewania, to w ostatnich miesiącach wracają do paliw stałych, najczęściej drewna. Wzrost zapotrzebowania dotyczy różnych form ogrzewania drewnem. Powrót konsumentów do ogrzewania paliwami stałymi niesie ze sobą rosnący popyt na wkłady kominkowe, które zapewniają kompletne ogrzewanie wody w domu. Te systemy ogrzewania ciepłej wody budzą głównie zainteresowanie właścicieli domów jednorodzinnych o minimalnych stratach ciepła. W domach letniskowych występują głównie wtedy, gdy ludzie spędzają w nich dłuższy czas.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW O OGRZEWANIU ZNAJDZIESZ W DZIALE INSTALACJE

Kominki akumulacyjne z płaszczem wodnym wybierane są głównie przez mieszkańców domów jednorodzinnych. Tego typu budynki mają największy udział wykorzystania tego sposobu ogrzewania. Pozostałą część stanowią głównie domy i domki letniskowe, ale zazwyczaj są to budynki bardziej luksusowe, o podwyższonym standardzie, w których użytkownicy spędzają dłuższy czas. To właśnie długość pobytu w danym budynku ma kluczowe znaczenie w kontekście efektywnego wykorzystania instalacji c.o. Nagrzanie zbiorników buforowych do ich maksymalnej pojemności i wykorzystanie ich w pełni trwa zazwyczaj dłużej. Również z tego powodu kominki z płaszczem wodnym znajdują się głównie w domach, gdzie ludzie spędzają najwięcej czasu.

Kominek z płaszczem wodnym w budynkach o niskich stratach ciepła

Spartherm, model Varia FD H2O-4S

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym są zazwyczaj instalowane w zabudowie, w której znajduje się również materiał akumulacyjny, który następnie zgromadzone ciepło wypromieniowuje do pomieszczenia. Zasadniczą częścią systemu jest wymiennik ciepłej wody, który umożliwia podgrzewanie wody w podłączonych zasobnikach lub buforach. Woda po podgrzaniu trafia do grzejników lub ogrzewania podłogowego, ale dodatkowo system wykorzystuje ją również do celów użytkowych, takich jak prysznic czy mycie naczyń. Wkład kominkowy dba więc o kompletne ogrzewanie wody i ogrzewanie we wnętrzu.

Większość kominków z płaszczem wodnym znajduje się obecnie w domach o niewielkich stratach ciepła. To właśnie dla tego typu budynków projektuje się przede wszystkim system, czy to przez zastosowanie większej ilości elementów akumulacyjnych, czy też lepszą izolację przeszklenia paleniska, z którego mniej energii cieplnej dostaje się do pomieszczenia i wnętrze nie ulega przegrzaniu. Czynnik ten jest szczególnie ważny, ponieważ wkłady kominkowe z płaszczem wodnym są zwykle umieszczane w salonie, a dokładniej na styku salonu i pomieszczenia gospodarczego. To właśnie w tym miejscu („za ścianą”, przy której stoi kominek) umieszczane są zbiorniki buforowe. W sytuacji gdy palenisko dysponuje tzw. załadunkiem od tyłu, można tam składować drewno i dokładać je do paleniska nie z salonu, lecz z pomieszczenia gospodarczego. Tylne drzwi są praktycznie niewidoczne, gdy patrzy się na nie od frontu przez przeszklenie. Rozwiązanie to pozwala na utrzymanie czystości w pomieszczeniach, bez konieczności przechowywania drewna w części mieszkalnej.

Według producentów wkładów kominkowych i piecowych w tym roku możemy zaobserwować także inny, niespotykany dotąd trend. Znacznie więcej osób niż w przeszłości jest zainteresowanych instalacją lub modyfikacją systemu grzewczego. Należy jednak zaznaczyć, że modernizacja dotychczasowego kominka „powietrznego” na „wodny” nie jest sprawą prostą i wymaga daleko idącej ingerencji. Praktycznie większość instalacji, w tym wkład kominkowy, musi zostać wymieniona.

Komu można polecić kominek z płaszczem wodnym połączony z wodnym ogrzewaniem podłogowym?

kominek-z-plaszczem-wodnym
BeF, model Aquatic WH 450

Kominek z płaszczem wodnym nadaje się szczególnie do domów jednorodzinnych i jest bardzo opłacalną opcją ogrzewania. Do ogrzania i podgrzania wody użytkowej domu jednorodzinnego o powierzchni 130 m2 nie trzeba więcej niż 3 do 6 kW mocy cieplnej na godzinę w sezonie grzewczym. Dla takiego domu wystarczy więc dobrać odpowiednią wydajność wkładu kominkowego z płaszczem wodnym oraz odpowiednią pojemność bufora. Przy właściwym połączeniu tych urządzeń można stworzyć system grzewczy, który będzie dostarczał do domu energię w sposób ciągły, bez większych wahań.

Jeśli mieszkańcy spędzają w domu dużo czasu i nie mają problemu z częstszym dokładaniem do kominka, wystarczy wkład kominkowy o mniejszej pojemności i mniejszym buforze. I odwrotnie, jeśli wolą pokrywać straty domu w ciągu dnia na 2-3 załadunki drewna do kominka, to potrzebują wkładu kominkowego z płaszczem wodnym o większej mocy i większego bufora.

W przypadku domów z ogrzewaniem podłogowym, z reguły na 1 kW mocy wkładu kominkowego do wody przypada minimum 80 l wody w zasobniku.

Czy kominek „z wodą” to ekonomiczne rozwiązanie?

Kluczowym czynnikiem jest tu cena drewna opałowego, które obecnie nadal jest najtańszym sposobem ogrzewania, więc oszczędności w porównaniu z gazem czy prądem mogą być w sezonie grzewczym wielokrotne.

Jak kominek z płaszczem wodnym połączyć z instalacją i jak regulować?

W skład instalacji ciepłej wody użytkowej oprócz wkładu kominkowego wchodzi również bufor, który jest podłączony do wkładu kominkowego. Z bufora woda jest następnie rozprowadzana do obiegu grzewczego, czy to do grzejników, czy do ogrzewania podłogowego, czy też do podgrzewania ciepłej wody przez wbudowany wymiennik ciepła. Sterowanie zapełnianiem bufora przez wkład kominkowy z ciepłą wodą zapewnia zazwyczaj prosta elektronika producenta wkładu, natomiast wykorzystanie ciepła zgromadzonego w buforze reguluje elektronika źródła podstawowego lub regulator centralnego ogrzewania.

komi
 Schemat instalacji centralnego ogrzewania z kominkiem z płaszczem wodnym, zbiornikiem buforowym i kotłem centralnego ogrzewania. Źródło: Kominki Godzic

Czy „czarna szyba” musi być we wkładach z płaszczem wodnym czymś normalnym?

Nie musi. Pierwsze rozwiązania wkładów kominkowych z płaszczem wodnym, jakie pokazały się wiele lat temu, miały rozwiązania techniczne, które powodowały wychłodzenie komory spalania. Jeśli nie stosowano zbiorników buforowych i elektronicznej optymalizacji procesu palenia (jedno i drugie jest obecnie standardem), to w połączeniu ze spalaniem wilgotnego drewna niemal pewnym efektem była „czarna szyba” i wilgoć we wnętrzu paleniska. Aktualnie dostępne modele palenisk mają zupełnie inaczej usytuowany wymiennik, zbiornik buforowy i elektroniczne sterowanie, a użytkownicy kominków mają też inną świadomość co do stosowania odpowiedniego paliwa, więc „czarną szybę” można uznać za relikt przeszłości.

Przemysław Galiński
[email protected]

Artykuł pochodzi z portalu kominki.org
 

Sprawdź oferty dostępne na lubelskim rynku! Czytaj katalog Buduj w Lublinie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze