Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 11:17

Kominek w domu – jaki wybrać?

Wybór kominka do domu zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju paliwa, wydajności cieplnej kominka, rozmiaru pomieszczenia oraz budżetu, a także naszych preferencji estetycznych. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego kominka do Twojego domu.
Kominek w domu – jaki wybrać?

Po pierwsze: określ rodzaj paliwa

Kominki mogą być zasilane drewnem, pelletem, gazem, prądem albo biopaliwami. Stosowanie każdego z nich ma swoje plusy i minusy. Kominek zasilany drewnem jest na przykład bardziej ekologiczny niż kominek zasilany gazem. Wymaga jednak większych nakładów pracy: drewno do palenia w kominku trzeba odpowiednio przygotować, przetransportować itp. A w porównaniu z kominkami na pellet, częściej będziemy musieli usuwać popiół z paleniska.

Prostszy i mniej absorbujący w obsłudze będzie z pewnością kominek zasilany gazem. Żeby zainstalować taki kominek w domu, musimy mieć dostęp do gazu ziemnego – z sieci gazociągowej albo butli. Uwzględniając aspekty ekologiczne, musimy pamiętać, że gaz jest paliwem kopalnianym. Kominek gazowy powinien zatem być urządzeniem dalszego wyboru.

Pod względem ekologicznym optymalnym rozwiązaniem wydaje się biokominek oraz kominek elektryczny. Nie jest to jednak dobry wybór, jeżeli poszukujemy urządzenia, które będzie służyło do ogrzewania domu. Biokominki i kominki elektryczne pełnią funkcje typowo ozdobne.

Po drugie: wybierz rodzaj kominka

 

Istnieją różne rodzaje kominków: wolnostojące, wkłady kominkowe, kominki elektryczne i biokominki.

 

Najbardziej tradycyjne spośród nich są kominki wolnostojące, które często stanowią centralny punkt pomieszczenia. Wkłady kominkowe są bardziej ekonomiczne i bardziej wydajne w zakresie produkcji ciepła. Kominki elektryczne i biokominki są najłatwiejsze w obsłudze i nie wymagają dostępu do kanałów spalinowych.

Po trzecie: określ rozmiar pomieszczenia

Rozmiar pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony kominek, ma decydujący wpływ na wydajność cieplną urządzenia, które powinniśmy wybrać. Zbyt duży kominek w małym pomieszczeniu może być niebezpieczny i nieefektywny, podczas gdy zbyt mały kominek, może nie wystarczyć do ogrzania większego domu.

Po czwarte: ustal budżet

Biorąc pod uwagę funkcję czysto wizualną, desig

nerską, warto przemyśleć zakup biokominka lub wersji elektrycznej. Taki zakup pochłonie dużo mniejszą kwotę, niż inwestycja w urządzenie pełniące funkcję grzewczą.

 

Jeżeli poszukujemy kominka mającego ogrzewać tylko pomieszczenie, w którym jest on zamontowany, jako alternatywę warto rozważyć piec wolnostojący. Jego zakup pochłonie mniej naszych funduszy niż kominek.

Do ogrzewania pojedynczego pomieszczenia nie warto natomiast stosować wkładów kominkowych z obudową. Będzie to rozwiązanie droższe, ponieważ wkłady służą do ogrzewania całego domu. Można bezpośrednio z nich rozprowadzić gorące powietrze do różnych pokoi albo wykorzystać do tego obieg wodny (kominki z płaszczem wodnym)

 

Mamy świadomość, że te kilka uwag nie wyczerpuje wszystkich zależności i niuansów związanych z wyborem odpowiedniego kominka w każdym indywidualnym przypadku. Dlatego też rekomendujemy zwrócenie się do renomowanego salonu sprzedaży, gdzie wykwalifikowane osoby udzielą rzetelnych porad, dobiorą odpowiednio urządzenie oraz najlepsze materiały montażowe.

Więcej kominków do obejrzenia na www.airhot-kominki.pl
Foto: Air Hot, kratki.pl

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze