Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 06:37

Fundamenty domu jednorodzinnego

Fundamenty domu jednorodzinnego, jak każdego obiektu budowlanego, powinny być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Aby tak było potrzebna jest wiedza na temat gruntu, w którym mają być wykonane i parametry budynku, który będzie się na nich opierał.
Fundamenty domu jednorodzinnego

Autor: JD

Fundamenty domu jednorodzinnego wykonać możemy na kilka sposobów. Rodzaj zastosowanego fundamentowania musi jednak odpowiadać wymaganiom technicznym, jakie niesie ze sobą posadowienie na nim określonego budynku. Istotne będą zatem nie tylko rozmiary domu, ale także materiały, z jakich wykonane będą jego ściany, dach, stolarka otworowa itp. Ich ciężar ma decydujące znaczenie dla obliczenia nośności fundamentu – musi być wystarczająco odporny na ściskanie.

Zanim zdecydujemy, którą technologię wykonywania fundamentów wybrać, powinniśmy dobrze poznać także warunki gruntowe na działce, gdzie będzie dom. Jest to szczególnie istotne na terenach, gdzie:

  • możliwość natknięcia się na grunt niejednorodny jest dość duża;
  • występują nachylenia powierzchni;
  • poziom wód gruntowych może być wysoki;
  • istniały wcześniejsze zabudowania;
  • rosła roślinność o głębokim systemie korzeniowym.

 

Więcej informacji o roli warunków gruntowych w przygotowaniu fundamentów znajdziesz TUTAJ

 

Fundamenty domu jednorodzinnego – technologie do wyboru

W fundamentowaniu domów jednorodzinnych dominuje wylewanie ław betonowych i nikogo nie powinno to dziwić, bo to najtrwalsza i najbardziej nośna konstrukcja fundamentowa. Ich zalety nie zwalniają nas jednak z obowiązku ustalenia parametrów fundamentu właściwych dla każdego indywidualnego przypadku. Szerokość i wysokość ławy, metody jej zabezpieczenia przed wilgocią i niskimi temperaturami zależą m.in. od:

  • rodzaju gruntu, na którym dom będzie posadowiony;
  • głębokości strefy przemarzania;
  • poziomu wód gruntowych na danym terenie.

 

Coraz częściej fundamenty domu jednorodzinnego muruje się bloczków betonowych. Rosnącą popularność technologia ta zawdzięcza przede wszystkim zaletom bloczków i łatwości wykonania fundamentu przy ich zastosowaniu.

Podobnie jak beton bloczki betonowe są odporne na ściskanie. Charakteryzują się także niską nasiąkliwością i dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są dość ciężkie, ale murowanie z nich nie stanowi szczególnego wyzwania.

Jeżeli chcemy je zastosować na fundamenty, powinny być uwzględnione już na etapie projektowania budynku.

Najnowocześniejsze fundamenty domu jednorodzinnego wykonuje się z pustaków zasypowych, zwanych też szalunkowymi albo zalewowymi. Jak wszystkie pustaki mają one wewnątrz puste przestrzenie. Po ułożeniu 2 bądź trzech warstw do pustaków wlewa się beton. Jeżeli nie planujemy dodatkowego ocieplenia fundamentów bądź ściany fundamentowej, możemy zasypać je keramzytobetonem.

Stosowanie pustaków zasypowych znacznie przyspiesza fundamentowanie, ponieważ stanowią one szalunek tracony, nie musimy zatem wykonywać deskowania.

 

Więcej informacji o technologiach wykonywania fundamentów domu znajdziesz TUTAJ.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą