Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 13:05

Choinka lasem pachnąca - jak wybrać drzewko na święta?

Choinka na święta, która pachnie lasem, to najlepsze rozwiązanie na Boże Narodzenie Wszyscy pragniemy, aby była też piękna. A to w dużej mierze zależy od formy samego drzewka.
Choinka lasem pachnąca - jak wybrać drzewko na święta?

Drzewko o bardzo ładnym pokroju zapewnimy sobie, kupując choinkę sztuczną. Producenci zwykle dbają o ich urodę, gęste rozłożenie gałęzi i ładną barwę. Ale nawet najładniejsza choinka z tworzywa sztucznego nie zastąpi żywego drzewka. Zwłaszcza takiego, które nie tylko ładnie wygląda, ale też pachnie żywicą. Ten zapach to także ważny element świąt Bożego Narodzenia. A bogata oferta różnych szkółek, sklepów i centrów handlowych ułatwia wybór drzewka o atrakcyjnym wyglądzie.

Co oferują sprzedawcy?

Wybierając choinkę na nadchodzące święta, mamy do wyboru trzy opcje:

  1. drzewko cięte – to najtańsza propozycja rynkowa, ale trzeba pamiętać, że będzie ono mało odporne na dłuższe przebywanie w domu;
  2. tzw. kopaniec – drzewko posadzone w donicy z resztkami korzeni. Dzięki temu dłużej postoi w domu, nie będziemy też mieli problemu z dobraniem do niego stojaka i obsadzaniem drzewka. Jednak z powodu utraty zbyt dużej ilości bryły korzeniowej nie nadaje się ono do wysadzenia w ogrodzie, gdy przyjdzie wiosna;
  3. drzewko ukorzenione – po odpowiednim zahartowaniu możemy wysadzić je później do gruntu lub wykorzystać na kolejne święta. Jeżeli chcemy je wysadzić, nie powinno zbyt długo przebywać w domu – maksymalnie dwa tygodnie. Po tym okresie należy stopniowo obniżać temperaturę przechowywania drzewka i dopiero po jakimś czasie przenieść je na zewnątrz i zadołować z donicą, jeśli pogoda pozwoli. Jeżeli nie, możemy przetrzymać je w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do naturalnego światła.

Choinka lasem pachnąca, ale w zależności od gatunku

Najpopularniejszym drzewkiem na choinkę jest świerk pospolity (picea abies). Jest najtańszy, najbardziej rozpowszechniony i najmocniej pachnie. Niestety, szybko gubi igły, w warunkach domowych często nie wytrzymuje dwóch tygodni.

Popularny jest także świerk kłujący (picea pungens). Roślina ta ma dużo grubsze igły, często srebrne i lepiej znosi klimat panujący w naszych pomieszczeniach mieszkalnych.

Gdy w mieszkaniu mamy niewiele miejsca, powinniśmy zdecydować się na wąsko stożkowy i mało rozłożysty świerk serbski (picea omorica), który może stać do trzech tygodni.

Gdy dysponujemy większą przestrzenią, to warte rozważenia są sosny – pospolita (pinus sylvestris) bądź czarna (pinus nigrum). Oba gatunki pachną i wytrzymują w domu około dwóch tygodni.

Jeśli jednak chcemy, żeby drzewko postało miesiąc albo dłużej, powinniśmy zdecydować się na jeden z wielu gatunków jodeł. Najczęściej kupowana jest jodła kaukaska (Abies nordmaniana). To roślina o pięknych, długich płaskich igłach, które długo utrzymują się na drzewku (nie opadają nawet po zaschnięciu). Jedyny minus takiego wyboru to wysoka cena i to, że ta jodła praktycznie nie pachnie. Zdecydowanie bardziej pachnące są: jodła frasera (Abies fraseri) lub kalifornijska (Abies concolor). Gatunki te nie tylko mocno pachną, ale też długo zachowują świeżość, nawet w ogrzewanych i na ogół przesuszonych mieszkaniach.


Czy wiesz, że...?

Tradycja wstawiania choinki do domu w okresie świątecznym ma korzenie pogańskie, w tak zwanym kulcie wiecznie zielonego drzewka. Prekursorem zaadaptowania tego zwyczaju do obchodzenia świąt Bożego Narodzenia był św. Bonifacy (zm. w 754 r.). Pomysł ten rozpowszechnił się jednak dopiero w XV wieku za sprawą protestantów. Do Polski przywędrował z Niemiec w czasie zaborów. Pierwsze choinki pojawiły się w naszym kraju w bogatych domach ziemiańskich w końcu XVIII wieku.


Choinka lasem pachnąca, chociaż drzewko cięte

Aby drzewko cięte mogło długo przebywać w pomieszczeniu i roztaczać w nim swoją woń, musimy je dobrze wybrać. Na co zatem zwracać uwagę?

Po pierwsze, igły muszą być zielone i błyszczące. Jeśli są matowe i mają rude przebarwienia, to drzewko długo w domu nie postoi.

Po drugie, jeżeli nasza choinka lasem pachnąca to świerk, po przyniesieniu do domu drzewko trzeba trzymać w chłodnym miejscu. A gdy przyjdzie pora ustawienia go w mieszkaniu, to koniecznie w stojaku, do którego można nalać wody.

Po trzecie, świerki najlepiej ubierać dopiero w Wigilię. Inaczej jest z jodłami, które postoją w domu nawet dwa miesiące, możemy je więc wystawiać i stroić znacznie wcześniej.

RR

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą